Zuzu Çöplükte

Yazan:

Görkem Kantar Arsoy

Resimleyen:

Simeon Tennant

Yayınevi:

Yapı Kredi Yayınları

Yaş grubu: 3+

Sayfa Sayısı: 52

ZUZU ÇÖPLÜKTE

    Bu kitapta yazarından başlamalı anlatmaya!

    Yazarımızın: "Ufak ile Tefek, Hayalperest Çocuk, Rengarenk Tavşanlar İstiyorum, Zuzu ile Uykucu Baykuş, Puki ile Yaşlı Karga, Zuzu'nun Ormanı ve Zuzu Çöplükte" kitapları var. 

   Birkaç sene öncesinde yaratıcı drama eğitimlerimizde kesişti yollarımız. Çocuk kitabı yazdığını öğrenince çok sevinip çok da merak etmiştim kitaplarını. Çünkü çalışmalarındaki yaratıcılığını gördükçe: "Kim bilir çocuklara sunduğu kitaplar ne güzeldir, ne verimlidir." diye düşündüm hep. Sonrasında birçok eğitimde yine karşılaştık. Çok öğrenen, bilgiye, yeniliğe hiç doymayan, hep yeniden üreten ve çocuk kitaplarının hep bir eksik kalmışlık duygusunu kitaplarını okuduğunuzda tamamlayan yazar bence Görkem Kantar Arsoy.

 

   Zuzu serisi de öyle işte hem güldürüyor hem merak ettiriyor hem de öğretiyor bütün değerlerimizi. Ayrıca bunu öyle parmak sallayarak  öğütler vererek de yapmıyor. Çocuklar ve hala öğrenememiş büyükler, hikâyenin içinde kendi derslerini kendileri alıyorlar hiç fark etmeden.

   Aynı zamanda "Zuzu Çöplükte" alıştığımız resimlerin dışında daha doğal çizimlerle karşılıyor bizi. Bu da kitabı daha çok benimsememize ve çocuklarımızı alıştırdığımız abartı görsellerden kopup doğal olanı yeniden keşfetmeye fırsat sunuyor.

  Zuzu'yla birlikte: Arkadaşların için her zaman çabalamanın önemini, kitap okumayı çok seven harika kedilerin kitaplarını kurtarmak adına neler yapabileceğini, martıların da diğer hayvanlar gibi her zaman yardımsever olduğunu, evlerimizden attığımız onca eşyanın aslında gerçekten işe yarayabileceğini, tüketim sorununu ve her zaman birlik olarak yaptıklarının, yapılanların en güçlüsü olacağını ve daha da çoğunu bu kitapta bulabilirsiniz.

  Ben Zuzu'yu ve arkadaşlarını çok sevdim. Sizin de seveceğinizden hiç kuşkum yok. Her çocuğun kitaplığında bize bir gün yardıma koşacağını bileceğimiz bir Zuzu olmalı. 

İster çöplükte ister ormanda ya da uyumamanız gereken bir gecede "Zuzu"larınız çok olsun.

Okuyalım hep birlikte!

Bilge Bilgi