İnsan Psikolojisi

      İnsan psikolojisi,her şeyden farklıdır. İlk önce insanlardaki sürü psikolojisinden bahsedeyim.

 

      İnsanların,”o yapıyorsa bende yapmalıyım” ya da “çoğunluk yapıyorsa kesinlikle doğrudur”diye bir düşüncesi var. Fakat öyle olmayabilir. Örneğin bir soru çözüyorsunuz ve herkes cevabı B olarak işaretliyor. Sen ise o soruyu A yapmışsın.”Herkes B diyorsa kesinlikle B dir hemen silip B yapmalıyım”diyorsun ve hemen A şıkkını silip B şıkkını işaretliyorsun. Peki ya sadece sen doğru yaptıysan ? Yani demek istediğim şey, çoğunluk ne derse doğru olmak zorunda değildir.

 

     Sonra, bir de çoğunluğa uyma psikolojisi var. Diyelim ki bir öğretmeninizin sevmediğiniz bir özelliği var. Bu özellik, hızlı yazdırması olsun.Ve biliyorsunuz ki çoğu kişi öğretmenin bu özelliğini sevmiyor. Fakat tek başına kimse bu özelliği öğretmene söyleyemiyor. Herhangi bir kişi atılıyor ve “hocam bizim matematik öğretmenimiz çok hızlı yazdırıyor,siz hiç öyle değilsiniz” diyor. Sonra herkes konuşmaya başlıyor.”Aynen hocam o öğretmen çok kötü,siz daha iyisiniz”vb.şeyler söylüyorlar. Aslında kimse o cümleleri tek başına söyleyemez ama bütün sınıf birbirini kışkırtıyor.

 

     Sonra başka bir psikoloji ise “Bencillik”.”En iyisini ben yaparım””en iyi benim” vb. şeyler söyleriz.Bunu herkes yapacak diye bir şey yoktur.Ama çoğu insan bunu yapar.Ne kadar kabul etmeseniz de içinizde bencillik yatar.Örneğin,bir arkadaşınız doksan altı aldı siz ise seksen aldınız.”Ben neden doksan altı almadım?””Keşke onun yerine ben doksan altı alsaydım..”gibi düşünceler aklınızdan eminim geçer. Bu biraz da kıskançlığa girer.

 

    Kıskançlıktan bahsetmişken,kıskançlık da bir psikolojidir. Örneğin,eşiniz sürekli telefonuna bakıyor ve biriyle mesajlaşıyor.”Acaba o kim?”.”Onu benden daha mı çok seviyor ?”gibi düşünceler de beyninizde yer edinecektir. Fakat kıskanma duygularını özenmeye çevirmeye,hatta yapabilirseniz onları kafanızdan atmaya çalışın.

 

    Son olarak bir psikoloji daha var. İnsanlar,vicdanlarını rahat ettirmek için başkalarına iyilik yaparlar. Mesela,yaşantımızda karşımıza çıkan yoksul birine ona yardım etmek için değil de vicdanımızı rahatlatmak için yardım edebiliyoruz. Fakat önemli olan kendimiz için değil,onun için yardım etmektir. Ama biz anlayamıyoruz. Kısacası,insanlar birçok garip davranış sergileyebiliyor ve bunlar toplum tarafından doğal karşılanıyor.Buna da “insan psikolojisi”deniyor.

 

 ZEYNEP AKTENK