Zeynep Aktenk

Zeynep’in Gözünden Kafka: “Kafka’nın Dönüşüm’ü”

GregorSamsa, birgün uyandığında kendini böceğe dönüşmüş olarak bulur ve hiçbir şaşırma-korkma belirtisi göstermez.Aksine sanki hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder.Bu nasıl olabilir ?Biz kendimizi uyanınca böcekleşmiş bir halde bulsak ne kadar  şaşırırız kim bilir.Belki de Gregor bu değişime hazırdır.Belki de bu değişimi Gregoristemiştir. Fakat Gregor her ne kadar hazır olsa da,bir tepki vermelidir bence. Sonrasında,ailenin acımasızlığı var. Gregor,insancıl duygular ile müzik dinlediği için onu evden atma fikri bence çok acımasızca...

İNSAN PSİKOLOJİSİ

İnsan psikolojisi, her şeyden farklıdır. İlk önce insanlardaki sürü psikolojisinden bahsedeyim. İnsanların,”o yapıyorsa bende yapmalıyım ”ya da “ çoğunluk yapıyorsa kesinlikle doğrudur”diye bir düşüncesi var. Fakat öyle olmayabilir. Örneğin bir soru çözüyorsunuz ve herkes cevabı B olarak işaretliyor. Sen ise o soruyu A yapmışsın. ”Herkes B diyorsa kesinlikle B dir hemen silip B yapmalıyım”diyorsun ve hemen A şıkkını silip B şıkkını işaretliyorsun.Peki ya sadece sen doğru yaptıysan ?

AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR!

Çocuk, mimarları hayatta kaldığı sürece inşası devam eden bir  eserdir. Her saniye üstüne bir tuğla koyulur.Ama en önemlisi temeldir.Nasıl bir binanın temeli sağlam yapılmadığında yıkılırsa çocuğun da temeli sağlam olmazsa büyüdükçe yıkılır. Yıllar geçtikçe binaların bazıları yıkılır,bazıları ise hala dimdik ayaktadır.  Dayananların temelleri de kendisi de sağlamdır. Ne kadar uğraşsanız da o binayı yıkamazsınız. Bir bina nasıl mimarlar tarafından inşa ediliyorsa,çocuklar da anne ve babaları tarafından inşa edilirler. Aynı şekilde bir binanın kalıbını nasıl mimarlar belirliyorsa bir çocuğun kişiliğini de az çok ailesi ve çevresi belirler.
Genelde çocuklar anne ve babalarını taklit ederler.

Please reload