Okuyan Çocuklar Uyuyamayan Güneşin Öyküsü

Uyuyamayan Güneşin Öyküsü

Yazarı: Helena Kraljic

Resimleyen: Dasa Simcic

Yayınevi: Final Kültür Sanat

Sayfa sayısı: 23

Baskı yılı: 2013

Yaş grubu: 1+

Uyuyamayan Güneş'in Öyküsü


    Bir gün saatler geçse ve daha çok geçse hava artık kararır demeye başladığınız zaman da geçse ve hava hâlâ kararmasa güneş hep sizi aydınlatsa çocuklar, büyükler bir türlü uyuyamasa ne düşürsünüz?
  Başınızı havaya kaldırıp neler oluyor acaba yukarılarda der misiniz?
    Belki bizim güneşimiz gibi heyecandan uyuyamayan bir güneştir sizinkisi de. Bu kitap bana çocukluğumda doğum günlerimin bir gün öncesinde, ilk okula gideceğim günün gecesinde, çok mutlu olduğumda, çok kızgın olduğumda susturamadığım içimin beni uyutmadığı, bütün uyuyamadığım geceleri hatırlattı.

      Ne farkımız vardı ki kitabımızdaki Güneş'ten?
     Güneş, bütün güneşler gibi doğudan başlar yolculuğuna batıya doğru giderken arkadaşı Minik Bulut'u görür ve doğum günü partisine davet edilir. Çok heyecanlı olan ve hayal kuran bir Güneş uyku zamanı geldiğinde uyuyabilir mi hiç?

O uyumadan Yıldızlar da Ay da görünebilir mi tüm güzelliğiyle? Ya çocuklar, güneş pırıl pırıl parlarken uyuyabilirler mi yataklarında?          Uyuyamayan Güneş'e elbette arkadaşları Yıldız, Ay ve Rüzgar yardım edecektir. Sırayla gelirler yanına. Başta kızarlar sonra anlarlar Güneş'in hiç suçu olmadığını. Uyku bu gelmiyorsa çare bulmak gerekir elbet. Koyun mu saymazlar, ılık çikolatalı sütler mi içmezler her yolu denerler elbet bir şekilde Güneş uyuyabilsin diye. Sonra Rüzgar bulur çaresini Güneş'in. Hepimizi okuyuncaya kadar merak ettirecek birkaç sözcükle! :)

                                                                               

 Bilge Bilgi