Yeni Hayatım ve Arkadaşlarım

Artık yeni okula başlıyordum. Çünkü babamın tayini çıkmıştı. Yeni bir yere taşınmanın ve yeni okula başlamanın duygusunu çok değişikti. Okulumdan, arkadaşlarımdan ve daha birçok şeyden ayrılıyordum, birde bunların tam tersi kafam karışmıştı. Pazartesi günü olmuştu,  beraber okula gittik.     Benim sınıfım 7/A’ydı. Sınıfımızın mevcudu 25 kişiydi. Sonra arkadaşlarımla ve öğretmenlerimle tanıştım. Ders zili çaldı ve sınıfa öğretmen geldi. Benim tahtaya çıkmanı istedi. Bana ”Kendini tanıt” . Bende:

-Tamam, dedim ve kendimi tanıtmaya başladım.

-Ben 12 yaşındayım. Bir tane bebek kardeşim var. Babamın tayini çıktığı için buraya taşındık.

Daha sonra ders işledik ve teneffüs zili çaldı. Arkadaşlarla beraber okulu gezdik. Okulun yan tarafında bir çeşme, diğer tarafında ise top sahası vardı. Ben en çok Eda’yı sevmiştim. Derken o gün okul bitmişti ve eve gitmiştim, akşam olmuştu. Kapı zili çaldı. Edalar bize gelmişti bu arada çok sevindiğim bir şey olmuştu. Edalar bizim karşı komşumuzdu. Ellerinde çiçek ve kurabiye ile gelmişlerdi. Sonra sohbet edildi. Sonra annem kurabiyenin çay yaptı. Bir güzel afiyetle yedik, ardından biraz daha sohbet ettikten sonra Edalar evlerine gittiler. Bende çantamı hazırlayıp, dişlerimi fırçalayıp yatağıma yattım ve mışıl mışıl uyudum, sabah oldu. Ben yine okula gittim ama bu sefer tek başıma gittim. Okulda Türkçe dersinde bir yarışma yaptık. Adı Zurna idi. Yapım eki almış sözcüklere zurna diyorduk, eğer sözcükler çekim eki almışsa çiçek diyorduk. Oyun bitti kazananlar açıklandı ve oyunu ben kazanmıştım Bu yüzden çok mutluydum. Öğretmen bana aferin dedi. Okul bitmişti, Edaların evine gidip ödev yaptık. Daha sonra annemden izin alıp sokağa çıktık. Mahalledeki diğer çocukları da çağırıp hep beraber saklambaç, yakalanbaç, körebe oynadık. Sonra herkes evlerine dağıldı. Ertesi gün olmuştu, okula gittim. Ödevlerim tam olduğu için öğretmen bana artı verdi.Diğer ders Türkçe Öğretmenimiz Bedriye hoca genel tekrar sınavı hazırlamıştı. Bunu duyan arkadaşlarım hepsi korkmuştu ama ben korkmamıştım, Okula gelmeden önce konu tekrarı yapmıştım. Sınavda 1 yanlışım çıkmıştı, çok sevinmiştim. Derken Cuma günü olmuştu. Yarıyıl tatili oldu. Karneler dağıtıldı, benim karnem takdir ve iftihar belgesi vardı. Eve gittim, annemle babam sana karne hediyesi olarak sürprizimiz var dediler, Ben de çok merak etmiştim.

Annem; “Edalarla beraber Bursa’ya Kayak merkezine gidiyoruz”, dedi.

Ben bu haberi duyunca çok sevinmiştim. Ertesi gün oldu, yola çıktık. Yol tam 5 saat sürdü, Bursa Uludağ’a varmıştık. Eda’yla ben arabadan iner inmez hemen kaymaya gittik. Kaymaya giderken yolda kaybolduk, Ben çok korktum. Eda ise fazla korkmamıştı. Ben daha önce geldim, korkmana gerek yok, dedi ve sonra biraz yürüdü, oteli bulmaya çalıştık. Bir de baktım ki otel önümüzde hemen koştuk. Annemlere sarıldık, onlarda korkmuşlardı. Sonra o gün kaydık, eğlendik kısacası mutlu mesut bir gün geçirdik…

Şükriye  Karakaş