Ömer Yatır

Ben Ömer Yatır ilk yazı denemem olan "Hızır Çorbaya Ekmek de Getirir mi Anne?" isimli öyküyü lise son sınıfta yazmıştım. Bunu "Bizim Mahalle, Kadınlar Günü ve Yasak" isimli küçük oyunlar ile devam ettirmeye calışsam da devamını getiremedim. "Karanlık bir kuyuya düştüm " isimli roman denememden bitirmeden vazgeçtim. Çok sevdiğim yeğenim rahmetli Gazeteci Şeref ERİM'in isteği ve cesaretlendirmesi ile sahibi olduğu Simav in Sesi Gazetesi'nde yaklaşık iki yıl, daha sonra da yine iki ayrı Simav gazetesinde köşe yazarlığı yaptım. Bu arada ABYB isimli bir Anadolu basın birliğinin Simav şubesini kurup bu birliğin sitesinde birkaç köşe yazısı yazdım. Tüm yazılarımı bir kitap halinde toplamak isterken kızımın oluşturduğu bu site "okuyan çocuklar" beni yazmak için yeniden heyecanlandırdı. Çünkü burada birçok yazan arkadaşımla düşünce paylaşımında bulunacaktım. O genç yazarlar arasında ben de varım diyebilmek sevincini yaşayacaktım. Bundan daha güzel ne olabilirdi?

Bilge Bilgi

1986 Kütahya Simav doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği'nden 2008'de mezun oldu. 2009'da DESEM'de "Etkili ve Güzel Konuşma" programını bitirdi. Aynı yıl içerisinde KEKEÇA Beden Perküsyonu ve Orff Shulwerk - Müzik ve Dans Pedogojisi eğitimlerine katıldı. 2010'da Anlayarak Hızlı Okuma Eğitmenliği ve Öğrenci Başarı Koçluğu eğitimi aldı. 2011'de Kişiye Özgü Eğitim Modeli İlkeri çalışmalarına katıldı. 2013'te başladığı Çağdaş Drama Derneğinin beş aşamadan oluşan Yaratıcı Drama Eğitmenliği programını 2016'da tamamladı. 2013'te Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneğinde Murat Gülsoy'dan yaratıcı yazarlık dersleri aldı. 2014'te Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Soma Eğitim Evi'nde gönüllü yaratıcı drama eğitmeni ve Türkçe öğretmeni olarak görev aldı. 2015'te Özel Sezin Okulunda yaptığı yaratıcı okuma çalışmaları Sabancı Üniversitesinde Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'nda sunum hakkı kazandı. 2016'da Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretimi yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl içerisinde Erkan Bilgi ile evlenerek Londra'ya yerleşti. Şu anda Londra'daki çocuklarla yaratıcı dramayla Türkçe dersleri ve yaratıcı okuma, yazma projelerini yürütüyor. 

Nurçin Karabıyık

1986, İstanbul/Çapa doğumlu. Şehir Tiyatroları Çocuk-Genç Eğitim Birimi’nde ilk tiyatro eğitimini aldı. Maltepe Üniversitesi G.S.F Oyunculuk Bölümü’nü tam burslu kazanıp birincilikle mezun oldu. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı Pantomim Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde yüksek lisans öğrenimini tamamladı. İtalya, Polonya, Bosna-Hersek başta olmak üzere kültür-sanat projelerinde tiyatro alanında çalışmalarda bulundu. Viyana, Dresden, Bratislava, Prag ve Budapeşte’de sahne sanatları araştırmalarını gerçekleştirdi....

Murat Moroğlu

1982, Adana doğumluyum. Edebiyatı çok sevdiğim için edebiyat okumaya karar verdim J ancak üniversite yıllarımda yaratıcı drama ile tanıştıktan sonra yaratıcı drama alanında çalışmalarımı yoğunlaştırdım. Uzun bir eğitim sürecinden sonra bir süredir de yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktayım. Birçok yaş grubu ve meslekten insanlarla yaratıcı drama atölyelerinde yeni farkındalıklara doğru yol almaya devam ediyorum. Ankara Üniversitesi’nde “Yaratıcı Drama Tezsiz Yüksek Lisans” programını bitirmek üzereyim. Değerli Hocam, Prof. Dr. Sedat Sever’ le çocuk edebiyatı üzerine yaptığımız birçok dersten sonra yaratıcı drama ve çocuk edebiyatı ilişkisini anlatan birçok yazı ve proje danışmanlığı yapmaktayım.

Sadece çocukları değil, yetişkinleri de hem dramayla hem de çocuk edebiyatıyla tanıştırmaya çalışıyorum…

Hüseyin Ege Kök

Hüseyin Ege Kök okuyan bir toplumu oluşturabilmek için "Ne yapabilirim?"i hedef edinmiş, "Yüksel'in Kütüphanesi" kurucusu, 17 yaşında projeleri ve yazılarıyla hepimizden büyük bir çocuk!

​AYLİN BEŞER

7 Ekim 1985 Kütahya Simav doğumlu ilk orta ve lise öğrenimini memleketi Simav’da tamamlayıp üniversite öğrenimi için yolu Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi nin tarihi koridorlarına uzanan , Mesleğe Bitlis’in Güroymak-şimdiki adıyla Norşin- ilçesinde başlayan orada dolu dolu üç yıl geçiren her yaşadığı günü mesleki bir tecrübe ile yaşayan ,
Yolu 2009 Kasım ayında öğretmen eşi H.Onur BEŞER ile kesişen ve çıktıkları yola 2010 yılından beri İstanbul –der saadet- şehrinde ilerleyen ,
2013 yılında anne olması ile dünyaya bakışı değişen hoşgörünün en büyük servet olduğunu minicik oğlundan öğrenen , soran, sorgulayan ,merak eden, araştıran, okuyan ve yazan bir nesil yetiştirebilmek umuduyla mesleğini çok seven bir Türkçe öğretmeni.

Mürvet Nasöz Şenbayrak

1986 Kutahya Simav dogumlu. ODTU ingilizce öğretmenliği bolumunde 2008 yilinda mezun oldu. Yasar universitesinde 3 yil ingilizce okutmanlik yaptiktan sonra 2 yil TOBB etu universitesinde çalıştı. 2013 yılında İtalyanın Floransa kentinde Dil öğretmenleri için Yaratıcı sınıf adında 15 günlük bir kursa katıldı. 2015 yılında Bilkent Üniversitesinden burs kazarak İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesi alanında master yaptı. Bağımsız öğrenme merkezi ve öğrenici özerkliği üzerine Prof. Dr. Kimberly Trimble yönetiminde tezini yazdı. 3 yıldır Ankara Sosyal Bilimler üniversitesinde bağımsız öğrenme merkezi koordinatörü olarak çalışıyor. Öğrencilerin sadece sınıfta değil ders dışında da öğrenme süreçlerine katkı sağlamaya çalışıyor. Öğrencilerin dil gelişimine katkı sağlamak amacıyla drama kulubu, okuma kulubu, konuşma klubu gibi etkinlikler düzenliyor. Öğrencilere oyunlar ve kısa hiikayer yazmaya teşvik ediyor. Dili etkin bir şekilde kullanabilen, okuyan, bağımsız, hayat boyu öğrenen bireyler yetiştirmeyi hedefliyor.

Ziya Şenbayrak

1985 Adanalı dogumlu. İlk orta ve lise eğitimi Adanada tamamladıktan sonra ODTU Elektrik Elektronik Mühendisliği bolumunden 2008 yilinda mezun oldu. Edebiyatla ilişkilisi lise yıllarında başladı ve üniversite yıllarında da devam etti. 2012 yılından itibariyle “insan unutmaya mahkumdur” diyerek www.ziyasen.com adresinden yazılarını paylaşmaya başladı. “Zia’nın not defteri” adlı bloğunda günlük hayatta karşılaşılan olaylar hakkında yorumlar, kitap eleştirileri ve gezi yazıları paylaşıyor.

Erkan Bilgi

Erkan Bilgi is Cognitive Hypnotherapist with offices in Central and North London.

He studied Hypnotherapy with the Quest Institute at Regents College in 2009/10 where he qualified to practice Cognitive Hypnotherapy and NLP.

He has since presented seminars at over 30 universities in several countries with plans for several more in Turkey in 2017.

As a Cognitive Hypnotherapist Erkan has helped clients overcome a wide range of issues from Anxiety and Panic Attacks, to Overcoming Addictions, and even helping athletes improve their Sporting Performance. For more information on his expertise you can visit www.hypnotherapy.london

 

Currently he is helping in developing the Okuyan Cocuklar project with his wife Bilge, with plans to give training to parents who wish to become their own child's life coach.

Yüksel Altıntaş

1962 yılında Samsun’da doğdum.Şanslıyım,sözün büyüsünü  çok küçük yaşta keşfettim.Sevdiğim işi yaptım;öğrendim,öğrettim.Hala öğreniyorum…

 Kitabı çok olan ,okusun diye gözünün içine bakılan çocuklardan değildim  ama oldum olası sözcükleri ve kitapları çok  sevdim.İyi bir okur olmadan önce  iyi bir dinleyici olmanın keyfini yaşadım.Gürül gürül yanan bir sobanın çevresinde masal dinlemek,sobanın alevlerinin tavana yansıyan görüntüsüne bakıp hayaller kurmak,patatese kaş göz  yapıp hikayeler anlatmak ve söz evreninden yazı evrenine geçmek için okuma-yazma öğrenmeyi beklemek!

Okumayı öğrenince büyük bir iştahla kitaplara sarıldım  o gün bugündür okuyorum Üzülünce,sevinince,öfkelenince,sakinleşince …Her fırsatta okuyorum çünkü anlattığı masallarla bana farkında olmadan edebiyatın kapılarını açan babaanneme göre iki şey yerde asla bırakılamazdı :kağıt ve ekmek. Ekmek kutsaldı çünkü çocukluğu yokluklarla savaşlarla,göçlerle, geçen bu eski zaman kadını için açlık en büyük korkuydu ;kağıt kutsaldı çünkü bir harf için kırk yıl köle olunacağına inanılan bir kültürden geliyordu Bu yüzdendir ki ne  emeğin simgesi ekmeğe kıyabilirim ne de sözü barındıran kağıda!

Tansu Kahyaoğlu

1974’te Zonguldak’ ta doğdum. Güzel ve yeşil alanlarda oynayarak, kışın mahalledeki arkadaşlarla yaptığımız kızakla evin yanındaki o zaman bize çok dik gelen bayırdan kayarak, yine her yeri bizim olan para vermediğimiz şezlong kiralamadığımız denizlerde yüzerek geçirdiğim çocukluğum ve gençliğimin ardından geldiğim İstanbul’da Ekonomi okudum. Okurken eşimlekarşılaştım ve bir daha hiç ayrılmadım. Ardından bol bol çalıştım çeşitli bankalarda ve sonrasında halen devam eden Teknoloji sektöründeki bir şirkette. Ha bu arada dört tarafı denizlerle çevrili dünya güzeli kızım doğdu. Kitap okurdum halen de okuyorum.

Yasemin Yolal Duru

1985 Afyonkarahisar doğumlu.  Çocukluğu ve tüm öğrenim hayatı Eskişehir’de geçmiştir. 2007 yılında Anadolu üniversitesi’nde Özel Eğitim Bölümü İşitme Engellilerin Eğitimi Anabilim Dalı Türkçe öğretmenliği yan alanıyla mezun oldu. Ayrıca aynı fakültede anaokulu öğretmenliği yandal  sertifikası aldı. Mezun olduğu  yıl Anadolu Üniversitesi  Dil ve Konuşma Terapistliği bölümü bütünleşik doktora programına kabul edildi.  Aynı yıl, işitme engelliler öğretmenliği bölümüne Araş. Grv. Olarak kabul edildi. Uzun bir eğitim sürecinden sonra programını yüksek lisansa çevirerek 2011 yılında bir dil testine yönelik istatistiksel analiz içeren yüksek lisans teziyle mezun oldu.  2012 yılında üniversitedeki görevinden ayrıldı ve 2013-2017 yılları arasında eşiyle birlikte Maya Dil ve Konuşma Bozukluklarını kurup yönetici ve terapist olarak çalıştı. 2013- 2015 yılları arasında  henüz öğrenciyken tanıştığı yaratıcı drama ile ilgili deneyimlerini derinleştirmek için Çağdaş Drama Derneği’nin düzenlediği eğitim progamına katılarak beş aşamalık süreci tamamladı.   2016 yılında dil ve konuşma güçlüğü, özel eğitim  ve okul öncesi çağ çocuklarına yönelik eğitim materyali ve kitaplar içeren  speech more yayınevini kurdu. 2015 yılında bir oğlu oldu ve  çalışmaya bir süre ara verdi.  Bu süreçte bol bol blog ve deneyimlerin paylaşıldığı Türk ve yabancı sayfalardan hem annelik hem bebek bakımı hem de çeşitli sağlık problemleriyle ilgili pek çok şey öğrendi. Son günlerde   bu minnet duygusuyla ihtiyaç duyan kişilere ulaşmak amacıyla @anneterapist blog sayfasının hazırlığını yapmaktadır.  Bu sayede çocukluğundan beri yazar olma, masalcı olma, çocuk kitabı yazma, gezgin olma hayallerinin bir ucundan tutmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

1 / 1

Please reload