Uyuyamayan Güneş'in Öyküsü

 

Bir gün saatler geçse ve daha çok geçse hava artık kararır demeye başladığınız zaman da geçse ve hava hala kararmasa güneş hep sizi aydınlatsa, çocuklar büyükler bir türlü uyuyamasa ne düşünürsünüz?
  Başınızı havaya kaldırıp neler oluyor acaba yukarılarda der misiniz?

Madiba Büyüsü

 

Nelson Mandela kitabını bize: "Size kendi masalımı anlattım, güzel ya da değil, onu başka yerlere götürün ve başka masalların bana gelmesini sağlayın." diye ifade ediyor.

Zuzu Çöplükte

Zuzu'yla birlikte: Arkadaşların için her zaman çabalamanın önemini, kitap okumayı çok seven harika kedilerin kitaplarını kurtarmak adına neler yapabileceğini, martıların da diğer hayvanlar gibi her zaman yardımsever olduğunu, evlerimizden attığımız onca eşyanın aslında gerçekten işe yarayabileceğini, tüketim sorununu ve her zaman birlik olarak yaptıklarının, yapılanların en güçlüsü olacağını ve daha da çoğunu bu kitapta bulabilirsiniz.

Külprensi

 Bütün masallar, çizgi filmler, oyuncaklar, animasyonlar ve bizler haykırıp duruyoruz çocuklarımıza: "Mükemmel olun!" diye. "Mükemmel görünün  ki sevsinler sizi!"

İşte tam bu konuda algımızı ters yüz eden bir kitap var elimizde!

Serüvenli Surat

"Serüvenli Surat" kitabında aslında birçok konuyu birlikte işlemiş yazar:  Organlarımızı öğrenirken aynı zamanda arkadaşlık, komşuluk ilişkileri konuları ve yalnız da mutlu olunabileceğinin mesajları üzerinde durulmuş.     Hasta olmuş ve görevini yerine getiremeyen bir Burun Bey'imiz var baş rolde...

Mantova'nın Cüceleri

Haydi, şimdi ellerinize bakın ve onların giderek küçüldüğünü görün .Sonra ayaklarınızla birlikte yere doğru inen bedeninizi... Çevrenizde siz küçüldükçe büyüyen eşyalarınızı görün. Siz küçüldükçe devleşsin bütün nesneler , hayvanlar ve insanlar...
Sonra Mantova şehrinde ilginç bir masalın içinde bulabilirsiniz kendinizi.

Dans Etmesini Seven Hipopotam

Bir hipopotam düşünün ormanın ortasında ellerini kollarını açmış dans ediyor. Öylesine mutlu ki şarkı söylemeyi de ihmal etmiyor. Arada sana da: "Hadi, sen de gel dans et benimle!" diye el sallıyor. Senin de ayakların kıpırdamaya ritim tutmaya başlıyor. Sonra birden yanında beliriveren bir tavşan bir dirsek atıp: ...

Kıpır Kıpır

 

Bu kitabı okurken sormalıyız çocuklarımıza: "Bir gözümüz diğer gözümüzün aynısı mıdır?  Parmaklarımızın hepsi bir midir? Ya ayaklarımız?

Sadece Mor Rengi Seven Kral

Bu kitabı okumadan önce çıkın çocuğunuzla dışarıya bir seyredin cümle alemi. Gökyüzündeki renklere bakın, güneşe, toprağa bakın, çimenlere ( tabii çevrenizde yeşili bulabiliyorsanız şükretmeyi de unutmayarak) çiçeklere bakın, meyvelere, sebzelere sonra da çevrenizdeki insanların kıyafetlerinin, saçlarının, yüzlerinin, gözlerinin rengine bakın! Gördüğünüz her şeyin rengini içinize, aklınıza kazıyın ve sonra da bu kitabın kapağını açın!

Kısa Kulaklı Tavşancık

 

Çocukken hiçbir kusur, hiçbir eksiklik bizi mutsuz edemez çünkü bedenimizde  olan farklılıklara bu adları biz ve çevremiz, büyüdükçe veririz. İşte tam da bunu bize harika bir şekilde sunmuş "Kısa Kulaklı Tavşancık"

Please reload