Yabancı Dil  Ediniminde  

Okumak ve Dinlemek

"Yabancı dil öğrenmeye önce o dile maruz kalarak başlarız yani okumak ve dinlemekle." 

Mürvet  Şenbayrak

       Bana göre okumak; bambaşka karakterlerle arkadaşlık kurmak, yepyeni yerler keşfetmek, inanılmaz olaylara şahit olmak ve harika bir serüveninin içerisinde kendinizi bulmaktır.

        Tüm bunlara olanak sağlayan kitaplar en iyi arkadaşlarımız olmayı sizce de hak etmiyor mu?

        Ben küçükken kimi zaman "Küçük Kara Balık"la okyanusları keşfettim, bazı geceler "Küçük Prens"in fil yutmuş boa yılanı çizmesine yardım ettim ve bazen de minik Zeze ve şeker portakalı fidanıyla muhabbet ettim.

       Aslında onların hayatlarına karışırken hayal gücümün ne kadar genişlediğini, dil yeteneğimin ne kadar geliştiğinin farkında değildim. Zamanın aktığını anlamıyor, kitapları elimden bırakamıyordum. 
       Bir dil öğretmeni olduğumda öğrencilerime de her zaman kitap okumanın faydalarını anlatmaya çalıştım. Sadece ana dilimizde değil ikinci yabancı dil öğrenirken de kitap okumanın önemini her zaman vurguladım. Bir dili öğrendim diyebilmek için okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinde iyi düzeyde o dili kullanıyor olmanız gerekmektedir. Tıpkı ana dilimiz gibi yabancı dil öğrenmeye önce o dile maruz kalarak başlarız yani okumak ve dinlemekle.

    Zaman içerisinde okuduklarımız ve dinlediklerimizle elde ettiğimiz verileri yazılara ya da seslere dökmeye başlarız. İşte İngilizce öğrenirken ilk aşamada kitap okumak sadece kelime dağarcığımızın geliştirmekle kalmayıp bu kelimelerin cümle içerisinde doğru kullanımlarını öğrenmemize yardımcı olur. Bir sonraki aşamada okuduklarımızla ilgili yazılar yazmak dil öğreniminde önemli bir adım olacaktır.