Mantova'nın Cüceleri Okuyan Çocuklar

Mantova’nın Cüceleri

Yazan: Gianni Rodari

Resimleyen: Margherita Micheli

Çeviren: Filiz Özdem

Yaş grubu: 5 +

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

Sayfa sayısı: 28

Basım yılı: 2013

MANTOVA'NIN CÜCELERİ

      Hadi şimdi ellerinize bakın ve onların giderek küçüldüğünü görün sonra ayaklarınızla birlikte yere doğru inen bedeninizi... Çevrenizde siz küçüldükçe büyüyen eşyalarınızı görün. Siz küçüldükçe devleşsin bütün nesneler , hayvanlar ve insanlar...
Sonra Mantova şehrinde ilginç bir masalın içinde bulabilirsiniz kendinizi.
     Bence "Mantova'nın Cüceleri" kitabı farklı bir yazım tarzı olduğu için başlangıçta okunması biraz (en azından çocuklar için ) zor bir kitap. Ama bu zorluk çocuklarımızın algısını geliştiren, farklı tarzlara alıştıran ve birkaç sayfa sonrasında zaten kendi kendini netleştiren bir zorluk.

     Bazen çocukların kitaplarda farklı yazım tarzlarını görmeleri, zihinlerini hem şu anda hem de masalda bulmaları biraz yorucu olabiliyor ama bunun faydasını da daha sonraları görebiliyoruz elbette. Cümlede duyduğu zamanla anlatılan zaman arasındaki farklılığı kavrayabilen çocuklar algılama anlamında da çok yol katedebiliyor. 
      Onun için bu tarz kitaplara küçük yaşta alışan çocuklar, sonraları diğer çeviri kitaplarında hep tek düze yazım tarzını seçmek ihtiyacı duymuyorlar. Bu da onlar için ileride her türlü kitabı okumalarına büyük bir olanak sağlıyor.
      Bu kitabın içinde hem düz yazı var hem de şiir. Konusu ise hepimizin kitaplığında yer almasına en büyük neden. Bu kitabımızın olaylarını anlatmak yerine çıkan anlamlardan bahsetmenin zaten her şeyi anlatacağı kanaatindeyim.
    İnsanların elde ettikleri gücün boydan, kilodan öte olduğunu bize en iyi şekilde anlatan kitaplardan "Mantova'nın Cüceleri". Bir de hepimizin ders alması gereken insani bilinci öyle güzel anlatmış ki sözcüklerinde Gianni Rodari, insanların paradan, güçten çok değerli olabileceğini, birlikte hareket edildiğinde ne güçlerin güçsüzleştiğini ve bir cücenin içindeki devi çıkarmasında kendi keşfine fırsat verilmesinin büyük payını görebiliyoruz.
Hepimizin bir diğerine göre cüce, bir başkasına göre de dev olduğunu unutmayarak okuyalım lütfen!

                                                                             Bilge Bilgi