Madiba Büyüsü

Yazan: Nelson Mandela

Çeviren: Avi Pardo

Yayınevi: Aylak Kitap

Yaş grubu: 2+

Sayfa Sayısı: 164
Baskı Yılı: 2012

Madiba Büyüsü

     Nelson Mandela kitabını bize: "Size kendi masalımı anlattım, güzel ya da değil, onu başka yerlere götürün ve başka masalların bana gelmesini sağlayın." diye ifade ediyor.


    Afrika masallarını seven kişilerin bayılacağı, kendi kendimize: "Bu hayvanın neden kabuğu var? Zebralar neden çizgili?" gibi sorular sorduğumuzda masallarla bize cevap veren bir kitap aynı zamanda. Birçok hayvanı farklı ve masalsı özellikleriyle bulabiliyoruz bu kitabın içinde. 
    Masallar çocuklar için yazılır algısını toplumca taşısak da en çok bize dünyamızı nasıl gördüğümüzü ve çocuklarımıza dünyamızı nasıl anlattığımızı hatırlatıyor. Bunun için de  masallar evrenselliğini hiçbir zaman kaybetmiyor.  Her yaşta farklı anlamlar barındırmasıyla bizi zamanda hem bugünü hem dünü düşünmeye zorluyor. Büyüdükçe masallara dönüş, bizi küçültmenin, çocuklaştırmanın aksine daha da büyümemizi sağlıyor. Bu nedenle hala çocuk kitabı okuyabilenler bütün zamanlarını yaşayabilenlerdir benim gözümde.

 

   "Madiba Büyüsü" de çocukların sadece yalnız başına okuması için değil hep birlikte okuyup düşünmek, konuşmak tarafsız gözlerle bir aslan gibi, bir yılan gibi, farklı bir insan gibi farklı bedenlerde olabilmeyi keşfedebilmemiz için küçük bir büyüyü bize sunan bir kitap. Bu büyüyü nasıl kullanacağımızı bilmemiz de kitabı iyi ya da kötü yapabilir elbette!
      Nelson Mandela: "Hayatta önemli olan sadece yaşamış olmak değildir. Başkalarının hayatlarında yarattığımız fark yaşadığımız hayatın kıymetini gösterir." demiş. Çocuklarımızla kitapta yazanları konuştuğumuz sürece kötü kitap olmayacaktır ve başkalarının hayatlarında fark yaratabilen çocuklar; sayfalardaki sözcükler gibi, masallar gibi başkalarının hayatlarını da kendi hayatlarını da kıymetlendirebileceklerdir.                            
 

 

Bilge Bilgi