IMG_2987.jpg

Lisa Tuana Ulesov

 

PONYVILLE

          Bir varmış bir yokmuş, Ponnyville diye bir yer varmış. Bir şatoda iki pony yaşarmış. Celestia güneşi yönetirken kardeşi Luna da ayı yönetiyormuş. Ablasıyla güneş saatleri oynuyorlarmış ve kardeşinin gece saatlerinde uyuyorlarmış.

       Fakat bir gün Luna Celestia’ya ‘’Abla, güneşi yokeder misin?’’ diye sormuş. Celestia ise ‘’Hayır’’ demiş. Kardeşi buna çok üzülmüş ve yatağına gidip ağlamış. Sonra bir anda içinde kötü düşünceler olmaya başlamış. Ardından Nightmare Moon’a dönüşmüş.

        Ponyville’de bu arada başka ponylerde yaşıyormuş. Bunlardan biri de Twilight Sparkle’mış. Twilight Sparkle okumayı çok severmiş ve her gün mutlaka kütüphaneye gidermiş. Yine kütüphaneye gittiği bir gün Luna’nın kötüye dönüştüğüne ait bazı şeyler duymuş. Hemen Prenses Celestia’ya duyduklarını anlatan bir mektup yazmış. Celestia da ‘’Diğer bütün arkadaşlarını topla. Nightmare Moon’la konuşmamız ve tekrar onu iyiye dönüştürmemiz lazım. Yoksa güneş yok olacak ve tüm dünya hep karanlık kalacak’’ demiş. 

     

      Twilight Sparkle mektubu okur okumaz diğer arkadaşlarını toplamak için yola çıkmış. Önce Applejack sonra Rainbow Dash ve Pinkie Pie, en son Fluttershy adlı ponyleri yanına almış ve Prenses Celestia’nın yanına gitmişler. O gün Ponnyville’de aynı zamanda yaz kutlamaları varmış. Celestia kutlamalarla meşgulmuş. Diğer ponyler Celestia’yı ararken birden karşılarına Nightmare Moon çıkmış. Çok kızgın gözüküyormuş. Ablası güneşi yok etmediği için Ponnyville’de her yeri kapkaranlık yapacağından bahsetmiş. Diğer ponyler çok üzülmüş ve her zaman her istediğimizin gerçekleşemeyeceğini, elimizdekilerle multu olmamız gerektiğini anlatmışlar. Onu çok sevdiklerini ve arkadaşlarının arasına geri dönmesini istediklerini söylemişler. Abla kardeş arasında küslükler olur ama hemen geçer demişler. Nightmare Moon’un kalbi bir anda iyi düşüncelerle dolmuş ve mutlu olmuş. Kötü olmaktan vazgeçmiş tekrar Luna’ya dönüşmüş.

   

    Yaptığının yanlış olduğunu anlamış ve arkadaşlarına sarılmış. Hep birlikte gidip Prenses Celestia’yı bulmuşlar. Luna ablasını görünce sarılmış ve özür dilemiş. Bir daha yapmayacağına söz vermiş. Celestia kardeşini affetmiş ve yaz kutlamalarına hep birlikte gitmişler. Böylelikle Ponnyville’de arkadaşlık ve kardeşlik kazanmış. Bir ömür mutlu ve barış içinde yaşamaya devam etmişler.

 

Lisa Tuana Ulesov