La Fonten Orman Mahkemesinde

Yazarı:

Yalvaç Ural

Resimleyen:

Haslet Soyöz

Yayınevi:

Marsık Kitap

Basım Yılı: 2015

Sayfa sayısı: 84

Yaş grubu: +9

HAYVANLARIN GÜCÜ ADINA!

LA FONTEN

ORMAN MAHKEMESİNDE

    Hiç boyama kitabı olmamış bir çocuğun ilk önce çizdiği harika ayrıntıları olan kuş resimleriyle, boyama kitabıyla tanıştıktan sonraki çizimleri arasındaki olumsuz farkı gösteren çalışmayı belki sizler de duymuşsunuzdur. La Fonten ve bizlerin hayvanlara yüklediği nice sıfatlar da bana hep bu olayı hatırlatıyor. Bizler tilkiyi kurnaz, aslanı kral, kargayı kindar, yılanı sinsi olarak bilmeseydik çocuklar bu masalları kendileri anlattıklarında belki bir karıncayı kral yapacaklardı, en sinsi olanını da kelebek seçeceklerdi kim bilir?
    Böyle bir durumda hayvanlar bunu başlatanı bulduğunda hesap sormazlar mı kendi aralarında? Bir mahkeme kurup yargılamazlar mı "Neden?" diye?
   Bu kitap aynı zamanda bana,  Aziz Nesin'in bildiğim kadarıyla kitaba basılmayan ama birkaç dergide yayınlanmış olan "Hayvanlar Mahkemesi"ni ve Süleyman Bulut'un hayvanların insanlara "Yaban" dediği "Yeşil Yürek Kayabeyi" kitabını hatırlattı. Bu hikayelerin hepsinde insanların göstermediği duyarlılığı, hayvanlar insanlara gösteriyor. "Sonucunda insandır tabiatında vardır: ayrıştırmak, zorbalık, hak yemek..." diyor hayvanlar! Ve ona insan olarak kalmakla aslında en büyük cezayı verdiklerini düşünüyorlar. Haksız da sayılmazlar hani. Kitabımızda da insanları kurtaran yine diğer hayvanlar oluyor. La Fonten "İnsanat Bahçesi"nde sergilenmekten bunun ne kadar kötü olduğunu bilen hayvanlar sayesinde kurtuluyor.
     Her hayvanın kendini savunması, La Fonten'in açıklamaları ve çok basit sade şiirsel bir anlatımın kullanılması kitabı baş köşemize koymamıza neden oluyor. Keyifle okunmayı ve çocuklarla konuşulmayı kesinlikle hak eden kitap diye düşünüyorum. 
     Ve çocuklarımızın kuşları gördükleri, hayal ettikleri gibi çizebildikleri bir dünyanın var olması umuduyla, etiketsiz "Hayvanların Gücü Adına!!!" okuyalım diyorum:)

 Bilge Bilgi