İŞLERİ KOLAYLAŞTIRAN TEREYAĞ

  Evvel zaman içinde kalbur saman içinde develer tellal iken tam on beş yıldır ninemin kucağında tıngır mıngır sallar iken tavan arası çatır çatır çatırdar iken bir hokkabaz yaşarmış. Bu hokkabaz aynı zamanda bir dondurmacıymış. Bir gün kahvaltı yapıyormuş;

     -Yaptığım işler keşke kolaylaşsa demiş. Tereyağının üstünde bir kıl belirmiş. Kıl düştüğünü sanan hokkabaz kılı çekince gözlerine inanamamış. Tüm işler bir anda bitmişti. Hokkabaz o kadar şaşırdı ki şaşkınlıktan küçük dilini yutacaktı. Yabancı iki adam olayları görünce onlarda şaşırdılar. Hokkabaza gelen misafirler iki adamı görünce olayları anlamak istediler. İki adam misafirleri farkedince kaçtı. Misafirler iyice meraklanmıştı ama hokkabaz o arada dondurma satmaya gitmişti. Ve akşam dönecekti.

         Bu durumda tereyağını çalmak için çok iyi bir fırsattı. Çaldıktan sonra o tereyağını patronlarına vereceklerdi. Zorla  kapıyı açmaya çalıştılar. Ama evin yan tarafındaki kilitsiz kapıyı görmediler. Akşama kadar uğraştıktan sonra kapıyı açtılar. Açtıkları ama açtıkları anda alarm çalıştı ve polisler geldi. Polisler arabadan çıkmadan kaçtılar.

       Tereyağını anlatıp, bulamadıklarını patronlarına söyleyince patronları çok sinirlendi. Onlar da kılık değiştirmeye başlayıp o evin yolunu tuttular.

        Ne yaparlarsa yapsınlar tanınırlardı. Sonunda bir tanesini seçip ve giydiler. Ama artık çok geçti. Polisler hokkabazın evine saklanıyorlardı. Tam kapıyı geldiler ki polisler yakaladılar ve arabaya bindirip karakola götürdüler. Karakolda hapis cezası aldılar.

     Bu durum onları çok sinirlendiriyordu.Bu duruma tabiiki de Kara Mucit girince işler karıştı.Kara mucidin planı onları hapisten çıkarıp iş birliği yapmaktı. (Bu konu ile ilgili herşey 2. yazıda. Yepyeni maceralar eşliğinde öğrenelim.  2.yazıda  buluşuruz.)

Kuzey Demir TAŞTAN

12.01.2019