KÜLPRENSİ
Yazan ve resimleyen: Babette Cole
Çeviren: Coskun Şenkaya
Yaş grubu: 3+
Yayınevi: Kuraldışı Çocuk, Sayfa sayısı: 32 sayfa

Basıl yılı: 2014

KÜLPRENSİ

Bu kitabı okurken siz de sesli gülebilirsiniz. Gerçekten çok yaratıcı bir şekilde kurgulanmış. Çok seviyorum yeniden  kurgulanan masalları. Her zaman başka bir ihtimalin olabileceğini zihinlerimizde canlı tutuyor.

Bu kitap da zorlamadan yaratılmış, mizahi açıdan en iyilerinden diyebilirim. Kuraldışı yayınları bu anlamda güzel ve farklı bakış açısı sunan yapıtları bize sunabiliyor. Bu da onları okunur kılıyor elbet.

    Bütün masallar, çizgi filmler, oyuncaklar, animasyonlar ve bizler haykırıp duruyoruz çocuklarımıza: "Mükemmel olun!" diye. "Mükemmel görünün  ki sevsinler sizi!"

İşte tam bu konuda algımızı ters yüz eden bir kitap var elimizde!

    Külprensi ufak tefek, sivilceli, pasaklı ve sıska. Tek isteği abileri gibi iri yarı ve kıllı olmak ve onlar gibi diskoya gidebilmek. Bildiğimiz masaldaki gibi elbet yardımına bir peri geliyor gelmesine ama biraz acemi ve sakar bir peri bu ne yazık ki!

    Külprensi'nin isteği yerine geliyor ama nasıl? " Neyse ki büyünün etkisi gece yarısı geçiyor." dedirtebilecek kadar:)

      Sonrasında başına gelenler ise: Kaçarken düşen bir pantolon, Külprensi'ni bulabilmek için herkesin bu pantolonu giymesi ve sürpriz bir son!

      Erkeklerin ve kadınların rol değiştirmesi üzerine bol bol konuşabileceğimiz, konuşmamız gereken sözcükleri içeren bir kitap!

     Okuyalım, gülelim, düşünelim hep birlikte!

     Bilge Bilgi