TOPRAK

İnsanız…  Dedim ya insanız…  Her şey olur doğamızda….

            “İnsan” kelimesi çok dolu bir kelimedir. Çünkü içi duygu doludur. Duygularla şekillenir insan. Mutsuz  insan: sinirli,asabi ve umutsuz olur.Mutlu insan: ön yargısız,sevecen ve umutlu olur.Ya işte gördünüz mü duygu insanı bir çamur gibi şekillendiriyor. E topraktan gelmedik mi sonuçta?

 

            Toprak, insana duygu katar onu besler, büyütür. Nasıl bir tohumun oluşması için suyun , güneşin, havanın ve toprağın olması gerekiyor ise, toprakta bu önemli faktörlerden bize en yakın olanıdır. Uzmanlar söylüyor; “Toprağa çıplak ayakla basın! Toprak sizin stresinizi ve mutsuzluğunuzu götürür.” Toprak bize bu kadar etkiliyorken biz neden ona bu kadar uzağız? Neden bu insanlara karşı kinimiz? Halbuki oturup bir çiçeğin açışını , bir kirazın oluşunu , çimenlerin çıkmasını , domatesin kızarmasını yağmur yağdığında toprağın kokusunu içimize çeksek ne oluyor? Tek derdimiz toprağın bize sunduğu bu güzel nimetlerden yararlanmak, onları önümüzde hazır bulmak. Oturup da doğayla, toprakla beraber yaşamak istemiyoruz. Halbuki istemek ne kadar kolay!

 

            Hayatın kısalığı bardağa boşaltmak kadar. Biz bardak dolmadan Allah’ın bize verdiği nimetleri yaşamalıyız. Toprağın kokusunu içimize çekmeliyiz ki şükredebilelim.

Kevser KARACA