Liseli Kızların Macerası

     Birgün Ece alışverişe gitti. Orada zurna gördü ve anne, babasına dedi ki zurna alalım mı? Onlarda tamam, fiyatını soralım dediler. Sordular ve aldılar. Sonra Irmak, Perihan, Şükriye ve Fadime bu zurnayı çok beğendiler. Ece dedi ki: Siz de alın. Beşimiz çalarız. Sonra onlar aldılar ve evlerine döndüler.

    Yarın okul vardı ve kızlar çok mutluydu. Neden biliyor musunuz? Yarın okulda kızlara hava atacaklardı.

   Yarın okula hep birlikte vardılar. Yanlarında kızlar vardı. Ve zurnayı çalmaya başladılar. Sonra derse girdiler. Hoca onlara zurnayı çalın dedi. Onlar çalmaya başladılar ve öbürkü kızlar kıskandılar. Sonra Sena dedi ki: Ben de saz aldırırım. Sevim dedi ki: Ben de saz aldırırım dedi. Ve onlar saz aldılar. Ders bitti.Bugün okul bitti.

   Kızlar evlerine giderken çala çala gittiler. Perihan ben çok susadım dedi. Şükriye de öyle dedi. Fadime de: Karşıda çeme görüyorum, dedi. Herkes koşturdu içiyorlardı. Perihan’ın gözü çeşmeye gelen suya baktı. Su çaydan geliyordu. Herkese söyledi. Irmak dedi ki: Çaylar evde olur. Hem çay siyah olur dedi ve herkes Irmak’a güldü. Güle oynaya gelirken akşam olduğunu bellemediler. Ormana daldılar ve ormanda kayboldular. Gittiler, gittiler bir türlü köyü bulamadılar. Ece dedi ki: Burda bir ağaç var üstünde de yosunlar var. Yosun da kuzeyi göstermez mi? Bizim köy de kuzeyde değil mi? Haydi bu taraftan gidelim dedi ve sonunda köye geldiler. Tabii ki anne babalar kızları arıyorlardı ve kızlar eve dağıldılar. Kızlar eve dağılınca biraz azarlandılar ama onlar çok eğlendiler ve biraz da korktular. Sonra yemek yiyip, günlük yazıp son olarak hikaye okuyup yattılar.

   Sabah oldu hala saat 9:00 oldu kızlar daha uyanmadılar. Okula gittiler Sevim ve Sena sazlarını, Ece, Irmak, Şükriye, Fadime ve Perihan zurnalarını Ayşe, Ahmet T. ve Asude fülütlerini getirdiler ve çaldılar. Birer hediyeler kaptılar ve sonra 23 Nisan oldu. Hep birlikte bir daha çaldılar ve sonra yaz tatili oldu okullar bitti sonra bütün kızlar sahile gittiler eğlendiler hopladılar, tüngüdüler ve çok güzel geçti ama bir şey oldu kızlar kremlerini getirmeyi unuttular. Kıpkırmızı oldular. Yani domates gibi.

Irmak Yurday