Küçük Kara Balık

Bir düşünmek gerek bir kitap, bir çocuk kitabı neden bunca neslin aklına kazınmış ve unutulmaz olmuştur diye? Küçük, küçücük bir kara bir balığın hikayesi neden aklımızın bir köşesinde kalakalmıştır ve kimi zamanlarca bu küçücük kara balık olmamızdan korkulmuştur.

La Fonten Orman Mahkemesinde

Hiç boyama kitabı olmamış bir çocuğun ilk önce çizdiği harika ayrıntıları olan kuş resimleriyle, boyama kitabıyla tanıştıktan sonraki çizimleri arasındaki olumsuz farkı gösteren çalışmayı belki sizler de duymuşsunuzdur. La Fonten ve bizlerin hayvanlara yüklediği nice sıfatlar da bana hep bu olayı hatırlatıyor. Acaba tilkiyi kurnaz, aslanı kral, kargayı kindar, yılanı sinsi olarak bilmeseydik çocuklar bu masalları kendileri anlattıklarında belki bir karıncayı kral yapacaklardı, en sinsi olanını da kelebek seçeceklerdi kim bilir?

Çıtır Çıtır Felsefe Serisi - Zaman Çok ve Zaman Yok

"İnsanların  şefi nedir?" diye sorsalar siz neyi şef olarak seçersiniz?Buraya karşıma oturmuş bu sözcükleri okumaya "zaman" ayırıyorsanız siz çoktan şefliği kapmışsınız:) hiç başkasını aramayın. Ancak bu yazıyı okuyacak kadar zaman bulamayanlar, çocuklarıyla okudukları hakkında konuşacak zaman yaratamayanlar, sözcüklerin arasında "Zamanım yok ki!" kelimelerini baş köşlerine koyanlar ve "zaman"ı hayatlarına göre değil de hayatlarını "zaman"a göre planlayanlar, zamanınız varsa patronunuz Akrep'le Yelkova'na bir selam verebilirsiniz.

Dünyayı Döndüren Kız

Bir kitap ki daha başından okuyucuyu önemli hissettirip kitabın içinde okuyucunun da ayrı bir yer edinmesini sağlıyor. Arada orada olup olmadığını önemser ve okuyucunun kendini cevaplamak zorunda hissettiği çok önemli sorular soruyor. Sonra da dünyamız ve yaşadıklarımız hakkında öyle bir hikâyenin içine alıveriyor ki bizi her sayfa çevirişimizde dünya da bizimle ve kahramanlarımızla umutla tekrar tekrar dönüyor!

Kipri

Hiç pes etmeyen, geçirdiği kaza sonrasında bütün sözcükleri karıştırarak söyleyen sevimli bir "Kipri"yle hem öğretici hem de eğlendirici bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Kırmızı Ringa

 

Bir sessiz kitap olsun tüm algılarımızı açsın ve bildiklerimizi tekrar tekrar düşündürsün! 

Berk Mucit Oldu

Berk bize mucit olabilmenin ve değerli görülebilmenin farklı yönlerini sunarken hem aile olarak kendimizi hem de toplum olarak mucit yetiştiren okullara algının nasıl olabildiğini gözlemleyebiliyoruz. Bir çocuğun mucitlik yolunda eğlenceli yolculuğunu, bir ailenin ve toplumun bu duruma yaklaşımlarını kitabımızı bir solukta okurken fark ediyoruz, gülüyoruz ve düşünüyoruz.

Evren'e Açılan Gizli Anahtar

Bazı çocuklar kitaplardan hem bilgi öğrenip hem de gizemli bir yolculukta bir hikâyenin içinde kendilerini bulabilmek isterler. Bizler de: "Böyle bir kitap bulabilsek de başköşemize koyabilsek." deriz. İşte "Evren'e Açılan Gizli Anahtar" tam da böyle bir kitap.

Ve elbette bu kitabın yazarının Stephen Hawkinng olması, çocuklarımızla konuşacağımız ve bu kitaptan öğrenebileceğimiz çok şey var demek aynı zamanda...

Dondurmam Tılsım

Bu kitabı okumadan önce yanınıza zeytin ve dondurma almayı unutmayın. İkisinden de canınız bolca çekebilir. :) Bir de vicdanınızı, küçük kalbinizi, mücadeleci yanınızı, merakla yaşadığınız her anı da yanınıza alabilirseniz bu kitap size ve çocuklarınıza sayfalarında yazanlardan çok fazla şeyi söyleyecektir...

Please reload