Hüseyin Ege Kök

Yüksel'in Kütüphanesi Emekçisi  

Kasım 2016

Oku ve  Yüksel!

   Merhabalar Okuyan Çocuklar ailesi;

 Kısaca kendimi tanıtmam ve yaptığım işten bahsetmem gerekirse, ismim Hüseyin Ege. 17 yaşındayım, lise son sınıf öğrencisiyim, çocuğum.

Ben ve kuzenlerim son yazımızı bir kütüphane kurmaya çalışarak geçirdik, bir nebze başarılı da olduk.

   Ahırımızı yeniden dizayn ettik,kitaplarla donattık, imkansızlıkların içinden çıktık eski mobilyalardan üç raf yaratarak yola koyulduk. Ahırı güzel bir kültür evine dönüştürmeye çabaladık, film gösterimleri yaptık 150 kitapla başladık ve binlerce kitaba ulaştık. Anlayacağınız mücadele verdik ve Osmaniye ili Düziçi ilçesindeki Karaçarlı köyümüzde bir mum yaktık.

 

Her zaman okuma isteği olmayan, aklı bir karış havada, telefon bilgisayar televizyon üçgenine esir düşmüş, merak etmeyen, sorgulamayan bir nesil olarak geldiğimiz iddia edildi. Bunun temel sebebi karanlığın içinde doğmuş olmamızdır, zira karanlık insanların geleceğe dair umutlarını da yerle bir etmiş, dağıtmıştır. Biz inanıyoruz ki mumumuzun ateşi ve ışığı bu yaz 80 insana aydınlığı gösterdi. En önemlisi okuma yapmalarını, düşünmelerini ve merak etmelerini sağladı. Biz çevremizde bu anlamda oluşturduğumuz etkiden,küçük ışık hüzmemizden memnunuz. İnsanların ellerinin altında kolayca ulaşabilecekleri bir kitap hazinesi kurmuş olmamız bizi daha da memnun ediyor.      Biz kısa süre içerisinde bu kadarını yapabildik, ve her köyde ışık hüzmeleri yaratabilmek, mumlar yakabilmek idealimize emin adımlarla ilerliyoruz. Insanların bulundukları yerlerde bir mum yakabilmelerini istiyoruz.    

     Çocuklarınıza yaşanabilir bir dünya bırakmanız için bunu geç kalmadan hatta acilen yapmanız gerektiğini görün istiyoruz. Bunu kitlesel yapın istiyoruz,bizim gibi. Kendi evladınıza özgü değil. Çünkü hayat sadece onun etrafında dönmüyor ve etrafında sürekli ilişki içerisinde olduğu büyük bir insan topluluğu var. Her gün milyonlarca mumun söndürüldüğü,milyonlarca çocuğun beyninin gelecek kaygısı,para,sınav stresiyle devre dışı bırakıldığı ve yine milyonlarca yetişkinin beyninin uyutulduğu bu ülkede bir mum yakmak zorundasınız. Bu zorunluluktur, görevdir, vatana faydalı olmaktır. Bu tablodan görebileceğiniz gibi bu ülkenin aydınlığa kavuşmasının tek yolu okumaktan ve okutmaktan geçer.

    Temennim bunu dikkate almanızdır. Karanlık bulutları yırtıp atmamız, güneşli günlere kavuşmamız dileğiyle.

    Oku ve Yüksel!

 

Hüseyin Ege Kök