Başarıya Giden Yol

        Çok saygı değer okuyucu! Bu kompozisyona başlamadan önce, bu yazıyı yazarken esinlendiğim Gençlerle başbaşa’ kitabı yazarı olan Ord. Prof. Dr Ali Fuat Başgil hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Çok uzatmadan yazımıza geçelim.

                                            

    Başarılı olmak o kadar kolay değildir. Ve kolay olmayan her şey bir sabır, bir özveri bir azim gerektirir. Başarılı olmak iyi bir şeydir. Ve her iyi ve güzel şeyin bir tehlikeli yani veyahut düşmanları vardır.

En önemli düşmanı tembelliktir. Bir insan ne kadar tembel, ne kadar uyuşuk olursa başarıdan da o kadar uzaktır.Tembellik insanı çalışmamaya doğru iter. Bunu önleyecek olan insanın iradesidir. İnsan iradesi belki çoğu zaman tembelliği seçecektir ama zaten insanın iradesi kendini çalışmaya, azim e itiyorsa anlayın ki orada başarı vardır.

         Bir diğeri ise kötü çevre ve ondan daha kötü olan arkadaşlar. Arkadaş seçimi çok önemlidir şu hayatta. Hz. Mevlana ‘Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.’ Bu sözüyle de Hz. Mevlana yolumuza(konumuza) ışık tutmaktadır. Dediğimiz gibi arkadaş çok önemlidir. Örnekte konuyu açıklayalım. Örneğin bir arkadaşımız var ve bu arkadaş her türlü pisliğe batmış olsun. Ee zaten bu arkadaşımızın kendine bile faydası yokken bize nasıl faydalı olacağı düşünülebilir. Tek yapacağı şey bizi kendi tarafına çekmek olacaktır. Bir diğeri ise he daim çalışan , çalışmayı seven ve insanı çalışmaya zorlayan arkadaştır.

 

Değerli okuyucu! Siz siz olun hep çalışmayı seven ve sevdiren arkadaşlarınızın Yanında olun ve arkanıza bakmadan başarılı olmak yolunda süratle ilerleyin, ilerleyin ki milletine, devletine bağlı başarılı ve işinin ehli birer bireyler olarak yetişin.

Başarılı olmanın iki sırrı vardır. Bunlar istek ve iradedir. İstek’ e değinecek olursak;

İlk olarak başarılı olmayı isteyeceksin kardeşim(J). İnsan’ ın bir şeyi gerçekleştirebilmesi için ilk önce onu istemesi gerekir. İstek’ ten sonra en önemli olanı ise tavizdir.  Ama hangi yönlü taviz? Bu tavizler; Gençliğinden taviz, oyunlarından taviz, eğlencelerinden taviz vermektir.

 

İrade bu saydığımız düşmanlara silah niteliği gösterir. İrade insanın elindeki en güçlü silahtır. İnsan iradesini iyi anlamda kullanırsa başarıyı tam anlamıyla tatmış demektir. İnsanın temelindedir irade kendini geliştirirken ilk önce iradesini geliştirir…

Emre Kılıç