yalanın sonu

    Bir varmış bir yokmuş. Uzun zamanlar önce Eren adında bir çocuk varmış. Eren ders çalışmayı,ödev yapmayı ve kitap okumayı hiç sevmiyormuş.

    Hep oyun oynamak eğlenmek ve televizyon izlemek istiyormuş. Dersleri dinlemiyor, öğretmenini üzüyor ve okulda yaramazlık yapıyormuş. Ama eve geldiğinde annesi “Günün nasıl geçti Erenciğim? “diye sorduğunda Eren annesine “çok güzel geçti anneciğim okulda çok güzel şeyler öğrendim.” diyormuş. Ödev yapmak için odasına gidip kapıyı kapatıyor fakat ödev yapmak yerine oyun oynuyormuş.

 

    Annesinin geldiğini duyunca ödev yaparmış gibi yerine oturuyormuş. Annesi büyün bu olanların farkındaymış ama Eren’in hatasını kendisinin anlamasını ve ders almasını istediği için susuyormuş. 

 

    Günler böyle sürüp gitmiş. Sonunda Eren’in karne alma zamanı gelmiş. Fakat o da ne! Karnede bir tane bile çok iyi not yokmuş. Ve karnede sene sonunda Eren’in sınava girmesi gerektiği yazıyormuş. Eren bunu okuyunca söylediği yalanlar ortaya çıkacak diye çok korkmuş. Ama sınava girmek zorundaymış. Eren 50 soruluk bir sınava girmiş ve o güne kadar ders çalışmadığı için sınavı çok kötü geçmiş. 0 doğru 50 yanlış yapmış.

   Babası ve annesi bu duruma çok üzülmüşler, Kızmışlar. Eren çok utanmış ve bugüne kadar yaptıklarının yanlış olduğunu anlamış. Ailesi Eren’e bu olaydan ders çıkarması ve derslerde arkadaşlarından geri kalmaması için yaz tatilinde derslerini tekrar etmesini söylemişler.

 

   Eren bu yaşadıklarından çok utanmış ve bir daha asla yalan söylemeyeceğine kendisine ve ailesine söz vermiş.

Emir Eyidemir