Saçma Gezegen

       7/A sınıfı öğrencileri fen bilimleri dersinde işledikleri konuyla ilgili bir deney yapmaktaydı. Nihal Öğretmen çalışmayı bitirip deney malzemelerini toplama zamanının geldiğini söyledi.

      Ders zilinin çalmasına 5 dakika kalmıştı. Deney malzemeleri temizlenmeli, yerine konmalı, sıralar düzeltilmeliydi. Ali deney malzemelerini temizlemek için gönüllü oldu. Nihal Öğretmen görev paylaşımı yaptıktan sonra laboratuvardan ayrıldı.

     Geri döndüğünde ise laboratuvar toplanmamıştı. Görevli öğrencilerden Ali tek başına işleri yapmaya çalışıyordu. Özlem ile Pelin ise oturmuş konuşuyorlardı. Nihal Öğretmen gördüğü şey karşısında kızmıştı. Ali'ye"Tamam Ali bu kadar yeter gerisini Özlem ile Pelin toplar". diyerek Ali'yi sınıftan çıkardı.

    Özlem ve Pelin'i karşısına alarak şunları söyledi; Düşünsenize güzel kızlarım, anneniz yemek yapmayacak, babanız işe gitmeyecek, doktor hastalarla ilgilenmeyecek, öğretmenleriniz ders anlatmayacak, çöpçüler çöpleri almayacak ve daha bir sürü sorumsuzlukla dünya ne hale gelir, sorumsuz, hevessiz, faydasız insanların yaşadığı internetin hakim olduğu bir gezegen, saçma bir gezegen. Ali laboratuvarın çoğunu toplamış kalanları da siz toplayın sonra Ali'den özür dileyeceksiniz."

     Yüzü kızaran iki genç kız laboratuvarı topladıktan sonra Ali'den özür dilediler.

    Nihal Öğretmen ise, içinden"Ya bu dünya batacak ya da çocuklar Atatürk gibi, bir kitap gibi, ya da bir şiir gibi sorumluluk sahibi olacaktır."diyerek iç çekmiştir.

Elifsu ARSLAN