Zeynep ile Fatma

       Bir gün Zeyneplerin evinin kapısı çaldı. Zeynep heyecanla kapıyı açtı. Yan komşular geldi. Zeynep onlara ‘hoş geldiniz’ dedi. Onlarda Zeyneplere ‘hoş bulduk’ dediler. Yan komşunun bir çocuğu vardı ve adı Fatma’ydı. Zeynep ile Fatma ders çalıştılar. Tabi Fatma hep hazırlıklıydı, o yüzden kalem ve silgi getirmişti. Zeynep’in kalemlerinin hepsi kaybolmuştu. Zeynep, Fatma’ya ‘lütfen kalemini benimle paylaşır mısın?’diye sordu. Fatma ‘elbette’diyerek kalemini Zeynep’e verdi.

        Zeynep yazı yazarken, Fatma’nın kalemini kırdı. Zeynep ‘özür dilerim’ dedi. Fatma, her ne kadar ‘bir şey olmaz’ dediyse de, Zeynep yinede üzülmüştü. Akşam geç olduğu için Fatma ve annesi evlerine döndü.

         Zeynep’inde yatma vakti gelmişti ve iyi geceler diyerek yatağına yatmıştı. Ama aklında kırdığı kalem vardı.

         Sabah erken kalkarak annesine sürpriz yapmak için kahvaltıyı hazırladı.  Sonra annesine ‘günaydın annecim’ diyerek annesini uyandırdı.  Annesi kahvaltı hazırlamak için mutfağa gittiğinde birden kahvaltının hazır olduğunu gördü ve cok şaşırdı. Zeynep annesine ‘ben hazırladım’ dedi.  Annesi çok mutlu oldu. Birlikte yemek yerken kapı çaldı. Ama bu sefer kapıyı annesi açtı ve Zeynep’in babası gelmişti. ‘Hoş geldin, bizde tam kahvaltı yapıyorduk’ dedi annesi. Babası da ‘afiyet olsun’ diyerek hep birlikte mutlu bir şekilde kahvaltı yaptılar.

       Zeynep, akşam Fatma’nın kalemini kırdığı için Fatma’dan tekrar özür dilemek ve hatasını telafi etmek istiyordu. Anne ve babasına söyledi.  Onlarda, ‘birlikte kırtasiye’ye giderek yeni bir kalem alır ve Fatma’ya hediye edersin’ dediler. Zeynep çok sevindi.

       Kırtasiye’den aldığı kalemi Fatma’ya hediye etmek için koşarak Fatma’nın evine gitti. Kapıyı açan annesine Fatma evdemi diye sordu. Fatma’nın annesi odasında olduğunu söyledi. İçeriye davet edilen Zeynep, Fatma’nın odasına giderek kendisinden tekrar özür diledi ve yeni kalemi hediye etti. Hatasını düzelttiği ve arkadaşı mutlu olduğu için, Zeynep’te çok mutlu oldu.

                                                                                                                                                           

  Elfin ŞİMŞEK