Dostunu  Koru

Dostluk arkadaşlıktan ötedir. İnsan gerçek dostunu zor zamanlarında anlar. Can dostu onu koruyan, ona karşı dürüst olan, onun hastalığında, sağlığında, sevincinde, üzüntüsünde yanında olan kişidir. 

  Dostunuzu koruyun, ona iyi bakın. Kendinizi nasıl kötüye sürüklemek istemezseniz, dostunuzu da kötüye sürüklemeyin. Ve hiç kimseye hiçbir zaman zorla doğruyu söyletemezsiniz, dostunuz bile olsa.Ama siz çevrenizdekilere karşı her zaman dürüst olun. Örneğin dostunuzla beraber yürüyüşe çıktınız.  Ve dostunuz -ya da yanınızdaki kişi her kimse- gökyüzüne bakarak yürüyor. Ve önünüze bir çukur çıktı. Siz çukuru gördünüz ama dostunuz görmedi. Siz onu koruyun, ona karşı dürüst olun ve onu uyarın. Peki aynı şeyi siz yaşadığınızda ne olacak? Zaten yanınızdaki eğer dürüst bir insan veya gerçek bir dostsa o da sizi uyaracaktır. Hiçbir dost, dostunun çukura düşmesini istemez.

   Bu durum için yanınızdaki insanın ille de dostunuz olması gerekmiyor. Herhangi birisi de olabilir. Örneğin komşunuz, herhangi bir sınıf arkadaşınız vb.  gibi onlara da dostunuza davrandığınız gibi davranın. 

  Ve asla kalp kırmayın...

Duru Savaş