Vazgeçilmez Sorumluluk

           Sorumluluk nedir diye hiç düşündünüz mü?aslında sorumluluk bizim bildiğimiz gibi değildir. Doğru söylmek  gerekirse herkesin yapmaktan zevk aldığı ve zevk almadığı sorumlulukları vardır.Bizim yaşımızdaki bireylerin sorumlulukları yatağımızı toplamak,ödevimizi yapmak,büyüklerimize yardım etmek olarak sınıflandırılabilir.elbette bunun gibi örnekler de çoğaltılabilir. Ama yaş ne olursa olsun bir bireyin en büyük sorumluluğu başkalarına saygı duymak,başkalarının hak ve özgürlüklerini kısıtlamamak olmalıdır.

      Asıl önemli olansa sorumluluklarımızın farkında olmaktır. Sorumluluklarımızı isteyerek yapmaktır. Her sorumluluk insana ayrı bir şey katar. İnsanı değiştirir, geliştirir, yüceltir.

     Sorumluluklarını yerine getirmeyen bir öğretmen düşünelim; öğrencilerine düzenli bir şekilde konu anlatmazsa öğrencileri de gerektiği kadar o konuyu öğrenemez ya da daha büyük düşünelim ülkenin lideri cumhurbaşkanı sorumluluklarını yerine getirmezse ; çalışanlarına emeklerinin karşılığını vermezse, halkını dinlemez ve önemesemezse … aman canım ne olur sanki demeyin,böyle düşünmeyin. Emeğinin karşılığını alamayan çalışanlar da sorumluluklrını yerine getirmezler, halk arasında kargaşa oluşur.  Cumhurbaşkanı demek eğer halkının temsilcisi ve lideriyse onları dinlemek onun sorumluluğudur. Bir cumhurbaşkanı her şeyden ödün verebilir ama sorumluluklarından asla ödün veremez yoksa toplumda kargaşa huzursuzluk kaos ortamı oluşur.

      Ben sorumluluklarımı nasıl bileceğim,nasıl aklımda tutacağım? Bunun cevabı çok basit: düşünmek,sadece düşünmek. Örneğin bu davranışım iyi bir sonuç meydana getirir mi, bu davranışım başkasına zarar verir mi, bu davranışım herkesi mutlu kılar mı? Bu soruların cevabını alırken biz de huzurlu ve mutlu hissediyorsak sorumluluklarımızı fark ediyoruz demektir.

    Sorumluluklarımız bizi değiştirir, geliştirir: ödev sorumluluğu bizi çalışkan yapar, büyüklerimize saygılı olur ve yardım edersek bu kişiliğimizi etkiler.

     William Mcfee’nin dediği gibi “sorumluluk her iki ucu da görünmeyen bir ipe benzer.” Bu ipi göğüslemek bizim elimizde.

Sorumluluklarınızdan vazgeçmeyin, vazgeçilmez sorumluluklar edinin!

Dilan Bilici