ZENGİN İLE DİLENCİ

Bir zamanlar güzeller güzeli bir şehir varmış. Zengin Mahmut Ankara'daki tatilden yaşadığı şehre arabasıyla köprüden geçerken bir trafik çıktı. Zengin Mahmut sinirlenip, arabasından çıkıp, önündeki arabaya bağırmış. O trafikte dilenci arabadakilere "Ekmek lirası!Ekmek lirası! Noolursun ekmek parası verin" deyip duruyordu. O sırada dilenci Zengin'i görüp onun yanına gitmiş.

 

Ondan para istemiş. Zengin'de gitsin diye 3 tane para vermiş. Trafik bittiğinde zengin hızla arabasına binip, evine doğru yola koyulmuş. Giderken aynı dilenciye arabayla çarpmış. Dilenci'nin ayağı yaralandı ve hastaneye gidecek kadar parası olmadığı için ona 10 tane para daha vermiş. Başka günler dilenci zenginden para alıp durmuş durmuşdurmuş. Bir gün zenginin parası bitmiş, dilenci ise zengin olmuştu.

 

Ama Mahmut çok çalışkan biriydi, dilenci ise tembeldir. Bu yüzden Mahmut çok çalışarak geri zengin olmuştu. Dilenci ise sürekli bir şeyler satın alıp durduğu için yeniden fakir oldu. Dilenci cezasını alıp eve gitmişti. Ve her şey normale döndü.

Coşkun Yusuf Yaz Türkeli