Ormanda Bir Gün

BORA_BENSASON_RESİM1.jpg

Bora Bensasoy

         Ali ve Mehmet ilkokula giden iki kardeşmiş. Yarıyıl tatili için anneleri Ayşe ve babaları Murat onları Kazdağları ndaki dağ evlerine götürmüşler. Ali 10 yaşında 3. sınıfa gidiyormuş Mehmet 7 yaşında 1.sınfa gtidiyormuş. Anne ve babaları markete giderken onları evde yalnız bırakabileceklerine karar vermişler. Babaları evden çıkarken kararlı bir tavırla:

      - Çocuklar! Sakın biz eve dönene kadar buradan uzaklaşmayın, orman tehlikelerle dolu olabilir.

Ali babasının uyarısını dikkate alarak:  

      -  Babacım sen hiç merak etme biz kardeşimle uslu uslu bekleriz

dedi. Bunları söylediği sırada kardeşine dönerek göz kırptı.

 

          Ali ve Mehmet anne ve babalarının evden uzaklaştıklarına emin olduktan sonra dışarıya çıkıp ormanın derinliklerine gitmişler. Bir patika görüp patikayı takip etmişler. Mehmet susadım demiş. Ali bir geyik görmüş ve şöyle demiş:

     -   Geyik su içmeye gidiyor olabilir hadi onu takip edelim.

Geyiği takip edip bir şelaleye varmışlar. Şelaleden su içerken timsahlar gelmiş ve oradan kaçmışlar. Kaçarken bir böğürtlen bitkisi görmüşler ve böğürtlenleri yemişler ama böğürtlenler zehirliymiş. Ali ve Mehmet bayılmışlar bunu gören geyik onları hatırlayıp onları sırtına almış.

 

       Ali ve Mehmet sabah uyanıp kendilerini evlerinde bulmuşlar, anneleri onları görünce birdaha böyle birşey yapmamaları konusunda uyarmış ve mutlu mesut yaşamışlar.