birbilgece

en büyük hedefİBugünün küçükleRİnİn İnsana İnsan olduğu İçİn saygı duyan özgür bİreyler olarak yarının büyüklerİ olabİlmesİ!  ” // 


   "Neden Okuyan Çocuklar?"
Aslında bu sorunun cevabını yazarlarımızdan Nurçin Karabıyık bizim için çok güzel cevapladı ama bizlerden de bir duyun istedik. 

   "Okuyan Çocuklar" benim en büyük hayallerimden birisiydi. Çünkü "okuyan çocuk" demek: Düşünen, sorgulayan, üreten, tartışan, kendi bilgilerini keşfedebilen ama başkalarının ürettiklerine de saygı gösterebilen çocuk olabilmek demek. Yazan çocuk ise okuduklarını, düşündüklerini sadece sayfalara döken değil hem kendi yüreğine, aklına hem de başka yüreklere, akıllara dokunabilen çocuk demek. Ben varım ve buradayım demek!


     Bu sitenin başlangıç amacı öğretmenlerdi. Çünkü bir öğretmen olarak bazen hepimizin ne kadar umudunun tükendiğini, yeni bir şey üretmenin hele ki kitaplar ve yazma söz konusu olduğunda öğrencilerin isteksizlikleri karşısında ne kadar zor olduğunu biliyordum. Ama pes etmiş bir öğretmen asla değildim. Değilim. Bu nedenle de sadece sistem nedeniyle fırsatımızın olmadığını ama hala çabalayan, üreten tonla öğretmenin var olduğunu da biliyordum. Sitede bunun için daha önce yapmış olduğum ve sonrasında incelediğim kitapların kitap etkinliklerini paylaşmaktı amacım. Kalıp kitap etkinliklerinden, ezber sorulardan uzaklaşarak sadece çocukların keyif alabilecekleri etkinliklerle, öncelikle çocuklara kitaplarla iyi anılar kurmalarını sağlamak en büyük hedefimdi. Bu nedenle dil bilgisi kurallarına takılmayı, çocukların yazdıklarını ve söylediklerini sürekli düzeltmeyi "şimdilik" bir kenara bırakıp onların kitaplarla birey olduklarını, okuyup yazmakla kendilerini daha çok var edebileceklerini ancak yaşatarak öğretebileceğimiz gerçeğiyle etkinliklerimi paylaşmak istedim. 


     Ancak bu arada çocuk yazarlar fikri geldi aklımıza. Bu bizi daha da çok heyecanlandırdı ve önceliği her zamanki gibi çocuklara vermek istedik. Çünkü bildiğimiz üzere zaten yazmayı sevmeyen çocuklar (büyükleri saymıyorum) çoğunlukta ve sevenleri de biz kendi ellerimizle yaptığımız eleştirilerle üretmez hale getiriyoruz. Onun için öncelikle çocuklar yazsınlar, sadece yazmanın ve üretmenin keyfine varsınlar istiyoruz. Kısa ya da uzun, karışık, anlamsız, kuralsız olsa da onun için ürettiği doğru olan, onun ürünü olan bir şeyi sorgusuz paylaşmak ve "Sen de ürettiklerinle değerlisin!" demek istiyoruz. Bu nedenle de yazarlarımızın hiçbirinin yazılarını düzenlemiyoruz. Bize nasıl gönderilmişlerse o şekilde yayınlıyoruz. Yani her yazar kendi yazısından sorumlu bizim sitemizde. Çocuklarımız yazdıkça, diğer çocukların yazılarını okudukça belki çok sonraları hep beraber okuyan çocuklarda yazarlar olarak buluştukça görecekler, fark edecekler ve bizim zorla gözlerine gösterdiklerimizi kendileri keşfedecekler.

   Hiç mi anlamadılar? Hiç mi okumadılar?  O zaman da defterde kalıp sadece öğretmenin gördüğü sözcükler yerine tüm dünyanın gördüğü sözcükler olur çocuklarımızın hatıralarında değmez mi buna?


   Sitemizin içerisinde bir de kitap listeleri bölümü olacak bu bölümde benim kendi kitaplığımda olan kitapları öneri niteliğinde sizlerle paylaşacağım.  Paylaşımlar ilk önce tek liste, sonra farklı listeler şeklinde yaş gruplarına ve konularına göre olacak. Yorumlar kişisel görüşler içereceği için şunu belirtmekte fayda görüyorum: Bildiğiniz gibi her çocuk birbirinden farklı, en başta aynı ailede yetişen "kardeşler bile farklı". Bu nedenle iyi ya da kötü kitap diye de benim gözümde bir sınırlama yok açıkçası. Bir çocuğun sevdiği kitabı diğeri sevmeyebilir. Yine başka bir çocuk, bir kitabı üç yaşında anlayabilir diğeri belki altı yaşında.

  Çocuklarınızı ya da öğrencilerinizi en iyi siz tanırsınız. Bu nedenledir ki ilk önce gerçekten kitapları siz de okumalısınız. Özellikle de çocukların çok sevdiği ama içerisinde bizlerin olumsuz gördüğü sözcükler, anlamlar ve davranışlar olan kitapları okumalısınız. Yine okusunlar çocuklar o kitapları ama zihinlerinde yalnız yorumlamalarına fırsat vermemek gerek. Sizlerle konuştuktan sonra bırakın keyif alsınlar, istedikleri kitapları okusunlar çocuklar.

   Biliyorum bizlere, hepimize çok çok yük düşüyor ancak hepimizin kendine sorması gerekli: "Ne yapalım? Bizim çocuk da okumayı yazmayı sevmiyor." derken gerçekten biz bunun için kitap almak dışında ne yaptık? Okuma saatlerinde karşısında okumak dışında ne yaptık? Ve bizler gerçekten okumayı seviyor muyuz?


    Bu site hem kişisel hem de toplumsal bir site bizim gözümüzde. Her sayfasında gerçekten ciddi bir zaman ve emek var. Bireysel bir çabayla olduğu için de elbette eksikler, kusurlar olacaktır. Yazılarıyla, önerileriyle, fotoğraflarıyla destek olan ve "Okuyan çocuklar için ben de varım elbette!" deyip çocukların yazılarını bize ulaştıran, paylaşımlarımızı paylaşan herkese sonsuz teşekkürler.

     Çocuklarımızı mutlu etmek ve amacımıza ulaşmak adına lütfen çocuklarımızın yazılarını okuyalım, paylaşalım. İletmek istediğiniz mesajlar olursa biz her zaman çocuklarımıza yorumlarınızı iletmeye çalışacağız. Her çocuğun kendi sayfası yazdıkları yazıların konularına göre düzenlendi. Bu nedenle yazılarını bilgisayardan okumanızı öneririz.

    Hayalimizin gelecekte gerçeğimiz ve bugünümüz olması, bütün çocukların okuyup yazmak adına istek duyabilecek bir kıvılcımın yaratılması, çocukların kitaplarla ve kalemlerle, sözcüklerle iyi anılar kurması en önemlisi de bugünün küçüklerinin insana insan olduğu için saygı duyan, özgür bireyler olarak yarının büyükleri olabilmesi en büyük hedefimiz. 
Sevgilerle... 

                                                                            Bilge Bilgi 

 


1986 Kütahya Simav doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği'nden 2008'de mezun oldu. 2009'da DESEM'de "Etkili ve Güzel Konuşma" programını bitirdi. Aynı yıl içerisinde KEKEÇA Beden Perküsyonu ve Orff Shulwerk - Müzik ve Dans Pedogojisi eğitimlerine katıldı. 2010'da Anlayarak Hızlı Okuma Eğitmenliği ve Öğrenci Başarı Koçluğu eğitimi aldı. 2011'de Kişiye Özgü Eğitim Modeli İlkeri çalışmalarına katıldı. 2013'te başladığı Çağdaş Drama Derneğinin beş aşamadan oluşan Yaratıcı Drama Eğitmenliği programını 2016'da tamamladı. Şu anda proje aşamasında çalışmalarına devam ediyor. 2013'te Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneğinde Murat Gülsoy'dan yaratıcı yazarlık dersleri aldı. 2014'te Özel Sezin Okulunda Tasarım Odaklı Öğrenme ve Nazlı Çevik eğitmenliğinde Masal Anlatıcığı atölyelerine katıldı. Yine aynı sene içerisinde Lego Education eğitimini çalıştığı kurum içinde aldı. 2014'te Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Soma Eğitim Evi'nde gönüllü yaratıcı drama eğitmeni ve Türkçe öğretmeni olarak görev aldı. 2015'te Özel Sezin Okulunda yaptığı yaratıcı okuma çalışmaları Sabancı Üniversitesinde Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'nda sunum hakkı kazandı. 2016'da Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretimi yüksek lisansını tamamladı. Aynı yıl içerisinde eşi Erkan Bilgi ile evlenerek Londra'ya yerleşti.

2017 yılında Add Creative London şirketini kurdu. Şu anda Londra'daki çocuklarla yaratıcı dramayla Türkçe derslerini ve yaratıcı okuma, yazma projelerini yürütüyor. Aynı zamanda değerli tiyatro sanatçısı, oyuncu İnci Türkay'la birlikte Inci's Drama Club'ta yaratıcı drama eğitmeni olarak çalışmalarına devam ediyor.

Bütün çocukların gerçekten okumayı, yazmayı sevebileceği bir dünyayı hayal ettiği için hazırladığı "okuyançocuklar" adlı internet sitesinde "çocuk yazarlar ve düşünen çocuklarla" ilgili projelerini üretmeyi sürdürüyor.

Kimdir  bu  

Bilge Bilgi?