Koca Sevimli Dev

Yazarı: Roald Dahl

Resimleyen:

Quentin Blake

Çeviren: Celal Üster

Yaş grubu: 9+

Yayınevi: Can Çocuk

Sayfa sayısı: 249

KOCA SEVİMLİ DEV

      Eğer az çok çocuk kitaplarıyla ilgili bir fikriniz varsa “Roald Dahl” ismini elbette duymuşsunuzdur. Duymayanlar için de yazılmasını şart gördüğüm “Charlie’nin Çikolata Fabrikası”, “Matilda”, “George’un Harika İlacı”, “Dev Şeftali”, “Yaman Tilki” ve daha birçok kitabın yazarı kendisi. Hepsi birbirinden güzel kitaplar.
      Öğrencilerle hazırladığımız kitap listelerinde en çok sevdikleri kitap olarak yüzde sekseni “Dev Şeftali”nin ismini yazmıştı. Ben daha okumamıştım kitabı. Çocuklar bu kitabı bu kadar seviyorsa eminim harika bir kitaptır, diye düşündüm.
     Heyecanla aldığım kitabı okurken Erkan da aynı kitabın İngilizcesini aldı. İkimiz de birbirimize göstermeden etkinlikler planlamaya koyulduk. Kitabı çocuklar gibi biz de heyecanla okuduk. Gerçekten de çocukların sevebilecekleri bir dille yazılmış bir kitap. İçerisinden de birçok etkinlik çıkabilir elbette.
   Ancak kitabı bitirdikten sonra Erkan şu yorumda bulundu: “Çocukluğumda bizim okullarımızda da Roald Dahl okutuluyordu. Ben o zamanlar kitap okumayı sevmiyordum ancak unutamadığım bir kitabı var. Çocukken tüm sınıf çok sevmiştik.” dedi. Aklımdan size de yazının başında isimlerini vermiş olduğum kitap adları geçiyordu ki: “ ‘Koca Sevimli Dev’ kitabını hiç duydun mu?” dedi.
   Duymamıştım. Bir heyecanla kitabı aradık en yakın kitapçıda üzeri lekelenmiş sona kalan tek kitabı bulduk.  İçerisinde öyle güzel mesajlar ve çocukların hoşlarına gidebilecek diyologlar vardı ki eminim çocuklarla beraber siz de bu kitabı okumaktan çok büyük keyif alacaksınız.

  Kitabın ilk sayfasında okuyucu için küçük bir kahraman bölümü hazırlanmış. “Bu kitapta tanışacaklarınız” adını taşıyor.
Kitabın tanıtımında bize: “
Bir dev, bu denli yardımsever ve iyi yürekli olabilir mi?” diye soruyor. Evet, kahramanımız diğer bütün devlerden farklılığıyla ortaya çıkıyor kitapta. İşte tam bu noktada birçok etkinlik için bize de fırsat sunuyor. “Farklılık” kavramına değinmek bu kitapta çok kolay. ( Bu kitapla yapabileceğimiz etkinlikleri daha sonra sizlerle paylaşacağım.)
Bu kitapta üzerinde durulması gereken ve yazmadan geçemeyeceğim bölümler var:

Aslında devler çok az uyurlar. Bu konuda insancıklara hiç benzemezler. İnsancıklar uyku için deli olurlar. Bilmem, elli yaşlarındaki bir insancıkın hayatının aşağı yukarı yirmi yılını derin uykuda geçirdiğini hiç düşündün mü?
Bu yazının devamı da var yazmamak için zor tutuyorum kendimi Bir düşünün bu konuda çocuklar neler düşünür ve sizler ne tür sorgulamalarda bulundurabilirsiniz onları?
Dahası da var:

Hem unutma ki dünyanın dört bir yanında insancıklar devlere yem olmasalar da sürekli ortalıktan kayboluyorlar. Devlere gelene kadar insancıklar ikide bir birbirlerini öldürüyorlar!”
Sophie: “Ama birbirlerini yemiyorlar” diye karşı çıkacak oldu.
“Devler de birbirlerini yemiyorlar. Birbirlerini öldürmüyorlar da. Devlerin pek sevimli oldukları söylenemez ama birbirlerini asla öldürmezler. Timsahlar da timsahları öldürmezler. Kediler de kedileri öldürmezler.”
“Onlar da fareleri öldürüyorlar.” dedi Sophie.
“Haklısın ama kendilerinden birini öldürmüyorlar. İNSANCIK, KENDİNDEN BİRİNİ ÖLDÜREN TEK HAYVAN.”
 

Bu kitabı önermek için daha ne yazabilirim ki:) bir de 2016'da orjinal adı (The BFG) BFG ile gösterime giren  yeniden çekilmiş olan bir filmi var. Kitabı bilmeyenler için keyifli, bilenler içinse oldukça eksik bir film olmuş denilebilir.

   "Koca Sevimli Dev" küçük büyük demeden okunması ve konuşulması gereken kitaplardan. Etkilenmemek mümkün değil!

Belki siz de kitabı okuduktan sonra küçük kavanozlarda çocuklarınızla rüya karışımları yapıp  insanların uykularına üfleyeceksiniz kim bilir? Keyifli okumalar!!!