BELEMİR  AYDIN

Ekonomi ve Kalkınma

Ekonomi bir ülkenin sanayi, tarım, turizm, teknoloji, jeopolitik özelliklerini taşıyan bir belgedir. Bunun gibi çoğu etken bir ülkenin gelişmişliğini ifade eder. En önemlisi de bir milletin bağımsızlığını kazanması gereken faktörlerdendir. Kısacası ekonomi bir ülkenin hayat damarlarından biridir...

Sözler...

Kitap karanlik bir ortamda yolumuzu bulmaya yarayan mumdur. Eğer bu ışığı doğru kullanırsanız her zaman çıkışa ulaşabilirsiniz . 

Eğitim ve Öğretim

Öncelikle size bir soru sormak istiyorum. İnsanlar neden eğitim ve öğretime tabii tutuluyorlar? Şimdi size bunu açıklayayım. Öncelikle bu dünyanın bir şekilde ihtiyaçları

var ve bu ihtiyaçları karşılamak zorundayız. Bu işleri karşılamak için tesadüfler doğrultusunda keşfettik ve bunları bir şekilde nesilden nesile aktardık. İşte bu aktarıma...

Atatürk'ün Bütün Çocuklara Armağanı: "23 Nisan"

Atam verdi bu günü

Mutlu olalım diye

Hep bir ağızdan

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

...

KİTAP

Kitap dünyanın en sessiz ve en güvenilir arkadaşıdır. Biz onu yakıp yırtsak bile o bize saldırmaz. Onun içinde para ile satın alınamayacak duygular vardır. İnsanlar bunun farkına varınca dünya güzel ve mutlu bir yer olur. Kitap kararsızlaştırmayı engeller. Beynimizi ve çevremizaydınlatır. Önemli olan kitabı anlamlı okumaktır. Kitap kendi dünyanı aydınlatır.

Kitabı okuyan kişi gündelik yaşamda %20 daha etkin olur. Utangaçlığı azaltır. Kitap okumanın da kuralları vardır. Gevşek ve sıkılgan bir şekilde kitap okursanız zaman kaybından başka bir şey olmaz. Elinizde doğru kitapla ve o kitabı şevkle okumaya başlarsanız işte o an ufuklara yolculuğa bir bilet kazanmışsınızdır. Düzenli olarak kitap okuduğunuzda boş sohbetlerden kaçınıp bilginlerle sohbet ettiğinizin fakına varırsınız. Televizyon izlemekten kaçınıp daha çok yazı yazıp dışarı çıkarsınız.

Bir Japon atasözü der ki: kitaplar insan hayatının tehlikeli denizlerinde bize yol gösteren pusulalar ve haritalardır.

 HAYATIMIZDAKİ ÖZEL İNSANLAR  

  Engelli Nedir; Engelli aslında pis bir kelimedir. Öyle insanlar aslında çok özel insanlardır. Sadece bazı işleri yapamıyorlar.Bizim yaşadığımız her yerde bir çocuk var. Biz bazen onu kötüye teşvik ediyoruz. Bizden bir yaş büyük olmasına rağmen özel bir çocuk olduğu için gerektiği gibi özenle davranmıyoruz. Büyüyünce belki bir doktor olabilir. Önemli olan onun da aramızda olmasını sağlamaktır.    Onlar engelli değil özel çocuklar, sadece biraz yardıma ihtiyaçları vardır.

 ÇEVRE KİRLİLİĞİ 

Çevre Kirliliği: İnsanın kendi kendine yaptığı en büyük kötülüktür. Bunu sadece dünya olarak düşünmeyin. Biz insanlığı da kirletiyoruz ve buda çevre kirliliğidir. 
    Uzayda şuan bir milyon ton atık var ve biz onları kullanamıyoruz.     Dünyaya baktığımızda daha kötü bir durumla karşılaşıyoruz. Göllerimiz kuruyor, ormanlar harap oluyor, Peki neden? Çünkü insanlar söz dinlemiyor ve bunun sonucunda bizlerin sonları geliyor. Aslında bir kişi bilinçlense böyle olmaz.
    Dünyanın bize verdiği güzellikleri koruyabilelim ki yaşamımız uzasın.

 

YARDIMLAŞMA NEDİR?

    Yardımlaşma; İnsana, her şeyin karşılıksız olduğunu anlatır. İnsanın içindeki sevgiyi güçlendirir. Yardımlaşma Bağları güçlendirir.
    Yardımlaşma sadece maddi olmaz. İnsan üzüldüğünde onun yanında olmak onun acısını paylaşmak bir yardımlaşmadır. Sadece insanlar arasında olmaz biz hayvanlara da yardım edebiliriz. Yardımlaşma dünyada barışı tutan en büyük faktördür. Kuzey Kore gibi ülkeler yardım nedir bilmez ve mutsuzdurlar. Yardımlaşma mutluluktur, tebessümdür. Yardımlaşma şu an yaşadığımız evin temelidir. 
    Frederiz Amiel’in dediği gibi ‘’Eller çok olunca yük hafifleşir.’’

 

Please reload