Asya Uslu

Bırakın Artık Şu Savaşı!

    Uzak bir galakside iki gezegen varmış . O gezegenlerin birinde meyveler , diğerinde ise sebzeler yaşarmış.Uzun yıllar mutlu yaşayan iki gezegen bir öğle kavgaya tutuşmuşlar . Kavgalarının nedeni ise artık çocukların daha çok meyve yemesiymiş .

Sebzelerden ıspanak : 

    “Vay vay vay vay ... Bizim portakala bak sen , çok popüler olmuş da havalara giriyormuş    ooooooo!”demiş .

    Portakal buna sinirlenerek :

“Sen saçındaki yoğurda bak önce  “ demiş .

   Böylece kavga saatlerce sürmüş gitmiş. Her gün farklı farklı meyve ve sebze komik bahanelerle kavga ediyormuş. Fakat  gezegenlerin krallarının  bu durumdan haberleri yokmuş. Günün birinde nihayet bu durumdan rahatsız olan krallar telefonlaşmışlar.

   Sebzelerin kralı: ’’artık buna bir son vermemiz gerek. Yoksa ya sizden ya da bizden birileri yaralanacak’’demiş.

Meyvelerin kralı:’’Haklısın.Benim bir planım var aslında ‘’demiş.

Sebzelerin kralı: ’’yaaaa,öylemi! haydi söyle ,ne var aklında?’’demiş.

   Meyvelerin Kralı: ’’Şöyleki, önce gezegenleri değişeceğiz, sabah olunca da halklarımıza barış geldi! diyeceğiz’’demiş.

   Sebzelerin Kralı bu fikri çok beğenmiş ve hemen uygulamaya başlamışlar. Önce bir kağıda konuşmalarını yazmışlar ve kaybolmaması için yastıklarının altına koymuşlar. Yatmadan önce Sebzelerin Kralı Meyveler Gezegeni’ne endişeyle bakmış. Çünkü meyveler onu görünce çok sinirlenip, kendisine zarar verebilirlermiş. Kral  bunları düşünerek uykuya dalmış. Gece yarısı birden bire bir çığlık duyulmuş. Sebzelerin Kralı endişe ve  heyecanla çığlığın geldiği yöne doğru koşmuş. O  da nesi! Meyvelerden elma yaralanmış.

   Sebzelerin Kralı, Meyvelerin Kralını aramış’’planımızı hemen uygulamamız gerek. Çünkü meyvelerden biri yaralandı. Hem de çocukların gözdesi elmaaaaaaa!!’’diye bağırmış.

   

    İki kral da bulundukları gezegenlere:’’Artık savaş

bitti ve biz barıştık. Hem biliyorsunuz ki sağlıklı olmak için çocukların sizlere de bizlere de ihtiyaçları var. Dargın kalmak iki taraf için de çok üzücü. Haydi meyveler ve sebzeler barışaaaaa hücuuuuuuummmm!!’’ demişler..

  Kralların bu konuşmaları halkları tarafından sevinçle karşılanmış,iki krallığın barışması tüm evren de sevgiyle  yankılanmış. O sırada kalabalıktan bir ses duyulmuş.’’Parti zamanııııı’’diye.Bu tam olarak da  taze fasülye’nin sesiymiş.

    Herkes müziğin ritmine kendini kaptırmışken aniden bir gürültü kopmuş.Herkes ne olduğunu anlamak için şaşkın şaşkın bakarken,sarımsak: ’’BUNLAR EZİCİ DEVLEEEEERR!!’’ diye bağırmış. Bir ezici dev kalın ve ürkütücü sesiyle ‘’korkmayın! biz de barışıp ,partiye katılmak istiyoruz’’demiş. Sebzeler ve meyveler bunu severek kabul etmişler ve  3679 yılına kadar mutlu yaşamışlar. şaka şaka sonsuza dek mutlu yaşamışlar…

Asya Uslu