Asya Atay

Tavus Kuşunun Kibri

                                                       


        Zamanın birinde bir tavus kuşu yaşarmış. Bu tavus kuşunun o kadar görkemli renkleri varmış ki gören herkes renklerine hayran kalırmış. Tavus kuşu kendisine hayran kalındıkça daha bir kibirlenir-miş. Kendisini herkesten daha üstün sanarmış. 
        Bir gün içinden dolaşmak gelmiş. Yürüyüşe çıkmış. Yolu bir çiftliğe düşmüş. Şansına beraber eğlenen 3 kuzuya rastlamış. Onları görünce içinden geçirmiş “Benim neden hiç arkadaşım yok?’’. Biraz daha ilerle-dikten sonra 2 köpek yavrusu görmüş. İçinden “Benim hiç beraber eğlenebileceğim kardeşim de yok’’demiş. Bunları düşünürken biraz ileride tek başına oturan bir tavuk görmüş. Yanına gitmek için ona doğru yönelmiş. Tavus kuşunun geldiğini gören tavuk biraz irkilmiş ve ondan uzaklaşmaya çalışmış. Ama tavus kuşu o kadar hızlı ilerliyormuş ki tavuk daha fazla kaçamamış. Tavus kuşu kendinden emin bir şekilde:  

       

        -Merhaba. Ben güzeller güzeli, renklerin en güzeline sahip, görkemli tavus kuşu Gökkuşağı, demiş. Tavuk cevap vermiş:                                                                                           -          -  Merhaba ben de tavuk Çilli, demiş kısık bir sesle.                            

     Tavus kuşu anlaşmaya çalışırken o kadar çok böbürlenmiş ki tavuk herkesin bahsettiği kibirli tavus kuşunun o olduğunu anlamış. Tavus kuşu konuşuyormuş ama o cevap vermiyormuş. Tavus kuşu, tavuğun konuşmadığını görünce sormuş:                                                 -Neden söylediklerime yanıt vermiyorsun? Sana o kadar kendimi anlatıyorum ama sen tek kelime bile etmiyorsun.
Tavuk bunun üzerine dayanamamış ve cevap vermiş:                            

      -Çünkü sen durmadan kendinden bahsediyorsun. Renklerinin güzelliğinden, herkesin sana hayran hayran bakmasından, sana imrenmelerinden bahsediyorsun. Ama bunlar beni ilgilendirmiyor. Eğer benimle arkadaş olmak istiyorsan sürekli kendinden bahsedip durma!            

      Bunları duyan tavus kuşu bir anda yaptıklarının farkına varmış. Neden hiç arkadaşı olmadığını tavuk sayesinde anlamış. Tavuğa hak vermiş. Çünkü kiminle tanışsa ilk olarak kendini övüyor ve kibrini öne çıkarıyormuş. Tavuğa bir daha kimseye karşı kibirli olmayacağına dair söz vermiş.
       Tavus kuşu kibrin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlamış ve bir daha kimseye karşı kibirli davranmamış. Hem tavuğa verdiği sözü tutmuş hem de birçok arkadaş edinmiş.       

                                                                 

                                                                                                                              Asya ATAY