SİHİRLİ

 MAĞARA

         Bir varmış bir yokmuş. Günün birinde Zeynep diye bir kız varmış. Bu kızın da bir erkek kardeşi varmış . Kardeşinin adı ise Mert’miş . Mert çok çalışkan ama bir o kadar da yaramazmış .

    Bir gün anneleri ile beraber pikniğe gitmişler . Zeynep kitap okuyacağı için sadece kitap götürmüş . Mert ise top ve uçurtma götürmüş . Gidecekleri yere varınca, Zeynep hemen kitap okumaya başlamış . Mert top oynarken Zeynep’in kafasına çarpmış ve ağlamaya başlamış . Sinirlenip oradan ayrılmış. Annesi Mert’e kızmış. Ve ablasından özür dilemesini söylemiş ama Mert özür dilemek   istememiş .

    Zeynep ağlaya ağlaya giderken birden önünde bir mağara görmüş . Bu mağarayı önceden hiç görmemiş . Meraklanıp mağaranın içine girmiş.Yürümüş yürümüş ama mağaranın sonuna varamamış . Uzakta bir ışık görmüş ve hemen koşmaya başlamış, mağaranın sonuna varamamış .

    Mağaranın sonuna vardığında bir bakmış ki burası cennet gibiymiş.Yeşil çimenler , cıvıl cıvıl kuşlar, kelebekler ve çiçekler varmış. Burada bir sürü çocuklar varmış.Tüm çocuklar sevinç çığlıkları atıyorlarmış. Burada vakit geçiren Zeynep akşam olduğunu fark edip geri dönmek istemiş ama bir türlü dönememiş.Mağaranın gizli bir kapısı varmış.Bu kapı akşam olunca kapanırmış. Zeynep bunu görünce kapıyı açmaya çalışmış,birden ses gelmiş. Bu ses kapıdan gelmiş. Zeynep birden korkmuş ve :

-Neden açılmıyorsun kapı, demiş.Benim gitmem lazım , annemler beni merak ederler, demiş.

Kapı:

-Olmaz,önce benim bilmecelerime cevap vereceksin. Yoksa asla buradan çıkamazsın, demiş.Sana üç bilmece soracağım . Birinci bilmecem şu :

“Çıldır çıldır, kılsız baldır , başı sarıksız , bıyıklı hırsız “ cevabını söyle bakalım küçük kız, demiş. Zeynep hiç düşünmeden :

-Cevap fare , demiş. Kapı :

-Evet küçük kız cevabın doğru şimdi ikinci soruyu soruyorum , demiş. “Oynar zıplar gücü yok , dayağı yer suçu yok “ Zeynep cevap vermiş.

-Tabii ki top , demiş. Kapı :

-Bu cevabın da doğru küçük kız , demiş. Geldik üçüncü soruya.Üçüncü sorum şu :” Bilgi verir herkese , en güzel dosttur bize “ Zeynep :

- Bunu herkes bilir diye düşünüyorum ve cevap kitap , demiş.Kapı :

-Aferin küçük kız. Son soruyu da bildin . Seni bırakmadan önce bunları nereden biliyorsun diye sormuş. Neden sorduğumu bilmek istiyorsan söyleyeyim çünkü diğer tüm çocuklar gelip çıkmak istedikleri zaman sorduğum soruların hiç birini bilemiyorlar da ondan sordum , demiş.

 

Zeynep :

-Tabii ki bunun nedeni kitap okumam . Ben her gün kitap okuyorum bu sayede bilgili oluyorum , demiş . Kitap okumak öyle bir şey ki insanı huzurlu hissettirir ve alır başka dünyaya götürür . Ben böyle düşünüyorum , demiş . Kapı:

-Aferin küçük kız . Hep kitap okumaya çalış başkalarına okumalarını tavsiye et , demiş. Keşke herkes senin gibi olsa diye eklemiş.

Kapı ve Zeynep birbirleriyle çok iyi anlaşmışlar ve birbirlerini çok sevmişler. Zeynep’in annesi Zeynep’e tanımadığı kişileri ismini söylememesini hep söylermiş. Zeynep bu yüzden kapıya ismini söylememişti. Artık kapıya güvendiği için ismini söylemiş.

-Kapı , benim adım Zeynep demiş. Seni hiç tanımadığım için sana adımı söylememiştim . Artık seni tanıyorum ve sana güveniyorum , demiş. Kapı :

-Bana güvendiğin için çok mutluyum Zeynep , demiş.

Zeynep her gün Kapı’nın yanına ziyarete gidermiş . Bir gün Zeynep Kapı’nın yanına gittiğinde Kapı’yı yerinde bulamamış. Çünkü kapı hastaymış . Tüm çocuklar bundan yararlanıp giriyor , oynuyor ve istedikleri zaman dışarı çıkıyorlarmış . Zeynep Kapı’nın hasta olduğunu anlayınca :

-Kapı ben geldim Zeynep , demiş.

Kapı gıcırdaya gıcırdaya çıkmış . Kapı’nın hasta olduğu yüzünden belli oluyormuş . Çok üzgün ve yorgunmuş . Kapı titrek bir sesle :

-Hoş geldin Zeynep , demiş .Zeynep :

-Kapı nasıl iyileşeceğini biliyorum , demiş .

Kapı bunu duyunca yüzünde bir gülümseme belirmiş . Bunun üzerine Zeynep :

-Kapı ben hemen gidip geliyorum , demiş.Ve ortadan kaybolmuş . 4-5 dakika sonra Zeynep gelmiş ve elinde bir kutu yağ getirmiş. Zeynep getirdiği kutuyu Kapı’nın üzerine dökmüş.9-10 dakika sonra Kapı iyileşmiş ve eski mutluluğuna geri dönmüş .

Bunun üzerine Kapı :

-Çok teşekkür ederim Zeynep , demiş. Zeynep :

-Ben hiçbir şey yapmadım ki her dost böyle yapmaz mı , demiş. Kapı :

-Zeynep seni çok seviyorum iyi ki seni tanımışım , demiş.

Zeynep ve kapıakşama kadar sohbet edip oyun oynamışlar . Akşam olunca Zeynep :

-Benim gitmem lazım Kapı . Annemler beni merak eder , demiş. Kapı :

- Bir daha geldiğinde anneni ve kardeşini getirsene onlarla da tanışmak isterim , demiş. Zeynep :

-Olur Kapı , demiş.

Zeynep Kapı’yla sarılıp vedalaşmışlar . Zeynep ertesi gün annesini ve kardeşini almış ve Kapı’nın yanına gitmişler. Zeynep annesine Kapı’yla ilgili olanları anlatmıştı .Annesi de Kapı’yla tanışmak istemişti . En çok da Mert Kapı’yı merak ediyormuş . Kapı ortaya çıkmış ve misafirlerini ağırlamış . Mert Kapı’yı çok sevmiş .Kapı da Mert’i çok sevmiş , annesi Kapı’nın bu konukseverliğini çok sevmiş. Arkadaş olmuşlar . Arada bir ziyarete gidiyorlarmış . Vakit su gibi geçip gitmiş. Zeynep okuyup öğretmen olmuş . Tatillerde Kapı’nın yanına gidermiş Kapı da artık yaşlanmış . Ama hala birbirlerini çok seviyorlarmış . Bu dostluk ömürlerinin sonuna kadar devam etmiş ve mutlu mesut yaşamışlar…

ASUDE KIYMAZ