Ada Kahyaoğlu 

Hayat Karmaşık mıdır?

   Merhaba sayın okurlar! Bugün en çok sorulan sorulardan biri olan hayat karmaşık mıdırı işleyeceğiz. 

   Ropörtajlarımıza göre çoğu insan hayatı karmaşık buluyor! Aslında hak vermiyor da değilim. Peki bu düşünce nerden geliyor? Cahillikten ve araştırma isteğinin azlığından. Aslında ben çoğu sabah etrafıma baktığımda hayatın ne kadar da karmaşık olduğunu düşünürüm. Çoğu insan da düşünmüştür bunu. Çünkü dünyada baya bir şey var: yollarda son süratle yarışan arabalar, guruldayan motorlar, yürüyen insanlar, yüzen balıklar, uçan kuşlar …Oysaki hayat ne kadar bize karmaşık gelse de aslında beklediğimiz kadar karmaşık değildir. Çünkü hayata detaylarla değil de uzaktan ve genel bakınca

etrafımızda olanların amacını, bazen ne olduğunu bile anlayamayız.

      Bir şeyi anlamak için o alan hakkında eğitim ve araştırma yapılması gerekir. Bir konuyu anlamak için o konunun profesörü olmak zorunlu değildir ama yaşamın kolaylıklarını ortaya çıkarmak için çalışmak gerekir. Klasik ve öz bir örnek olarak insanlara bile örnek olabilecek bir tür: Karıncalar.

      Karıncalar da insanlar gibi hayatlarını devam ettirmek zorundadırlar. Oysaki onlar buldukları yiyecekleri de yalnız taşımıyorlar ki. Boşuna bir elin nesi var iki elin sesi var denmemiş .Karıncalar da en az bizim kadar zeki ki bunu kullanmışlar. Yani yalnız başına bir şey yapmak da her zaman iyi olmayabilir.

      Mesela bir grup sanatçı ve bir solo sanatçı var. Solo sanatçılar yalnız çalışırlar. Belki daha çok ünlenirler veya daha çok para kazanırlar ama bir şarkı yazılması veya kötü bir eleştirde onları koruyabilecek hiçbir şey yoktur.

     Şirketleri diyorsunuz galiba? Arkalardan ses çıkmaya başladı demek. Şirketler daha çok para ve üne dayalı şeylerdir. Dedikoduları pek önleyemezler. Oysaki bir grup bir

bütündür, senkronize olurlar ve birbirilerine destek olur savunurlar. Belki o kadar ün kazanamazlar ama kötü eleştirileri daha az alırlar.

       Özet olarak günümüzde hayatı anlamak için etrafınıza sadece bakmakla kalmamalı aynı zamanda o konuda araştırarak, insanlarında desteklerini alarak, bol bol çalışarak sanki bir mikrobu mikroskopta incelermiş gibi tanımak gerekiyor.